Gdańsk. Mieli zaczynać remont ważnej drogi, ale w urzędzie rozdzwoniły się telefony wzburzonych kierowców. Prace przełożono

Miesiąc utrudnień czeka kierowców w Rębiechowie na drodze łączącej Gdańsk z Baninem. To jedna z najbardziej obciążonych dróg w okolicy. Prace na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Akacjowej miały rozpocząć się już w środę, ale po protestach mieszkańców - przesunięto je o tydzień.
Zobacz wideo

Na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Akacjowej w Rębiechowie - przy dojeździe do PKM Gdańsk Rębiechowo - powstanie lewoskręt. Zbudowane zostaną chodniki. Część ulicy - na odcinku od skrzyżowania z ul. Akacjową do skrzyżowania z ul. Słoneczną - zostanie zamknięta. Co najmniej na miesiąc. 

Remont skrzyżowania miał się zacząć już w środę (27 kwietnia). Ale w urzędzie gminy w Żukowie rozdzwoniły się telefony wzburzonych kierowców, którzy chcieli przesunięcia prac. - Na ich prośbę zdecydowaliśmy się rozpocząć główny remont po długim majowym weekendzie. 4 maja ulica Gdańska zostanie częściowo zamknięta i wprowadzony zostanie ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną. Do tego czasu w rejonie skrzyżowania będą prowadzone prace przygotowawcze poza jezdnią - poinformowała nas kierownik referatu inwestycji Urzędu Gminy w Żukowie Wiesław Pałka.

Kierowcy stoją w korkach

Ulica Gdańska w Rębiechowie przechodząca w ulice Nowatorów na terenie Gdańska to jedna z najbardziej obciążonych dróg w okolicy. Już teraz kierowcy - w godzinach porannego i popołudniowego szczytu - stoją tam w ogromnych korkach, tracąc czasami po kilkadziesiąt minut. - Teraz utkniemy tam na na dobre - martwią się mieszkańcy Banina, którzy codziennie tą trasą dojeżdżają do pracy w Gdańsku.

- To było jedyne rozsądne rozwiązanie. Z powodu prac podziemnych musimy czasowo zamknąć cześć jezdni. Ruch w tym miejscu będzie sterowany czterofazową sygnalizacją świetlną dostosowaną do natężenia ruchu. W godzinach porannego szczytu dłuższe zielone światło będą mieli kierowcy jadący w kierunku Gdańska, a popołudniu w kierunku Banina - wyjaśnia Wiesław Pałka.

Przebudowa skrzyżowania ulic Gdańskiej i Akacjowej to cześć większej inwestycji realizowanej przez gminę Żukowo - dojazdu ulicą Akacjową do węzła integracyjnego przy przystanku PKM Gdańsk Rębiechowo. Prace zaczęły się w listopadzie 2020 roku. Ulica Akacjowa została zamknięta. Prace miały potrwać około dwóch miesięcy. Minął rok. Ulica nadal jest zamknięta. - Powodem opóźnień były problemy geodezyjne i konieczność usunięcia kolizji z sieciami podziemnymi - informowali we wrześniu ubiegłego roku żukowscy urzędnicy.

Nic dziwnego, że teraz kierowcy sceptycznie podchodzą do informacji, że przebudowa skrzyżowania ulic Gdańskiej i Akacjowej ma potrwać do końca maja. - Ale którego roku? - pyta z uśmiechem na twarzy pani Agnieszka, która codziennie dwa razy pokonuje to skrzyżowanie w drodze do i z pracy, stojąc w długim korku. - Na Akacjowej prace są już zakończone. To już końcówka tej inwestycji. Mam nadzieje, że opóźnień nie będzie - dodaje Wiesław Pałka.

"Przepraszamy za niedogodności, prosimy w miarę możliwości o zmianę codziennie pokonywanych tras samochodowych w tym okresie i pamiętajmy, że sytuacja jest przejściowa i docelowo doprowadzi do znacznej poprawy sytuacji komunikacyjnej w tym rejonie naszej gminy" - czytamy w komunikacie Urzędu Gminy w Żukowie.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z