W centrum Gdańska ma być ciszej i bez alkoholu. "Mieszkańcy mają prawo do odpoczynku"

W Śródmieściu Gdańska ma być ciszej i bez alkoholu. Uchwały - antyhałasową i ograniczającą nocną sprzedaż napojów wysokoprocentowych - przyjęli jednomyślnie radni miasta. Wejdą w życie jeszcze w kwietniu.
Zobacz wideo

- To wynik długich rozmów z mieszkańcami i wsłuchiwania się w ich skargi - tak o decyzji radnych mówi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Śpiewak-Dowbór. 

Według badań przeprowadzonych na zlecenie miasta, na zakłócanie ciszy nocnej skarży się 70 procent mieszkańców Głównego i Starego Miasta. Aż 78 procent uważa, że głównym problemem jest głośne zachowanie się osób gromadzących i spożywających alkohol w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Większość pytanych uważa też, że ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu mogłoby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, zwiększenie ładu i porządku w dzielnicy oraz poprawę wizerunku Śródmieścia.

- Chcemy, aby Śródmieście było otwarte na turystykę, ale też rozumiemy, że mieszkający tu gdańszczanie i gdańszczanki mają prawo do odpoczynku w swoich domach, do ciszy nocnej. Przyjęte uchwały mają za zadanie poprawić obecną sytuację - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju.

Uchwała antyhałasowa zakłada ograniczenie hałasu w godzinach nocnych, tj. od 22 do 8. Chodzi o obszar ulic: Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie, Wały Jagiellońskie i część wysp Spichrzów i Ołowianki. Ograniczenia dotyczą w szczególności miejsc organizujących dyskoteki, koncerty, występy, festyny lub inne imprezy prowadzone przy użyciu urządzeń oraz instalacji wzmacniających dźwięk. Jeśli w którymś z punktów będzie za głośno, trzeba się będzie liczyć z mandatem wypisanym przez Straż Miejską. 

W przypadku uchwały antyalkoholowej - ograniczenia będą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 23 a 6. Chodzi dokładnie o osiem punktów działających całodobowo, w tym dwóch na stacjach paliw. 

  • Długie Ogrody 14 (Biedronka sezonowo w okresie letnim)
  • Stągiewna 8/1
  • Podwale Grodzkie w tunelu dworca PKP
  • Rajska 2
  • Wały Jagiellońskie 8
  • Dąbrowskiego 4 (LOTOS)
  • Sadowa 3 (ORLEN)

To na razie pilotaż. - Po roku obserwowania, jak ta uchwała będzie działać, usiądziemy do rozmów, dokonamy ewaluacji i zobaczymy, jak to wpłynęło na życie mieszkańców. Będziemy podejmować dalsze decyzje - zapowiada Cezary Śpiewak-Dowbór.

Uchwały wejdą w życie w połowie kwietnia.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z