Trójmiasto. Szykują się spore problemy dla podróżujących SKM-ką. Rusza remont stacji Gdynia Grabówek

Spore utrudnienia czekają pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Od 1 kwietnia przez pół roku nieczynny będzie przystanek Gdynia Grabówek. Zmieni się rozkład jazdy, trzeba też będzie korzystać z autobusów lub trolejbusów.

Właśnie rusza długo wyczekiwany generalny remont stacji Gdynia Grabówek. Stary peron zyska bezpieczną nawierzchnię i nowe wiaty, które ochronią podróżnych przed wiatrem i deszczem. Powstanie też nowoczesna poczekalnia oraz przebudowane zostaną wejścia na peron. Obiekt stanie się bardzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Prace mają kosztować ponad 24 miliony złotych.

Ale zanim stacja na Grabówku zmieni swoje oblicze, podróżni Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście będą musieli się trochę nachodzić. Przystanek będzie nieczynny przez sześć miesięcy. Nie będą zatrzymywać się na nim kolejki SKM, a to oznacza, że na tych stacjach będzie trzeba się przysiąść do komunikacji miejskiej - tej drogowej. W autobusach i trolejbusach ZKM, które w tym czasie będą kursować na trasie między Gdynią Chylonią a Gdynią Stocznią - Uniwersytetem Morskim, będą honorowane bilety okresowe SKM. Nie tylko w godzinach porannego i popołudniowego szczytu jak wcześniej planowano, ale przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

To jednak nie koniec utrudnień. W związku z przebudową przystanku Gdynia Grabówek, ale też Gdynia Leszczynki, od 1 kwietnia na odcinku Gdynia Chylonia - Gdynia Główna - Gdynia Chylonia nieczynny będzie jeden z torów. Pociągi PKP SKM w obu kierunkach będą jeździły więc tylko po jednym torze. - Od 1 kwietna do 10 czerwca obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy, dzięki któremu w godzinach szczytu na jednym torze będzie się mogło zmieścić więcej pociągów. Najpierw dwa pociągi pojadą jeden za drugim w odstępach 8-10 minut, a następnie dwa pociągi pojadą w kierunku przeciwnym - tłumaczy Tomasz Złotoś, rzecznik spółki PKP SKM w Trójmieście.

Zmiany kursowania SKM w związku z przebudową stacji Gdynia GrabówekZmiany kursowania SKM w związku z przebudową stacji Gdynia Grabówek ZKM Gdynia

Dodatkowo w szczycie porannym i popołudniowym na odcinku Wejherowo - Gdynia Główna uruchamiane będą pociągi, które będą kursować z pominięciem przystanków Gdynia Leszczynki, Gdynia Grabówek i Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski. - Ten odcinek przejadą po linii dalekobieżnej. Trasa niektórych z tych pociągów będzie wydłużona do Gdańska Śródmieścia - dodaje Tomasz Złotoś.

Zmian jest sporo, więc od piątku przed rozpoczęciem każdej podróży warto uważnie sprawdzić godziny odjazdu i przyjazdu danego pociągu.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z