Sopot. Szukają mieszkań dla uchodźców, w rozsądnej cenie. "Właściciele raczej nie będą zainteresowani"

W Sopocie urzędnicy tworzą bazę mieszkań na odpłatny wynajem długoterminowy, z myślą o uchodźcach z Ukrainy. Władze miasta podkreślają jednak, że musi być to najem w rozsądnej cenie. - Właściciele mieszkań, w większości inwestorzy spoza Sopotu, raczej nie będą zainteresowani - mówi ekspert rynku nieruchomości.
Zobacz wideo

Od wybuchu wojny w Ukrainie polska baza mieszkań na wynajem zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent, a ceny wzrosły miejscami o 10 procent - tak wynika z opublikowanej niedawno analizy firmy Domiporta. Podobnie jest w Sopocie czy Gdańsku. W tym ostatnim baza mieszkań na wynajem skurczyła się aż o 35 procent. Tak duże zainteresowanie najmem przełożyło się na wzrost cen.

- W Sopocie rynek najmu długoterminowego jest bardzo płytki. Większość mieszkań wynajmowanych jest na dniówki, również poza sezonem, ewentualnie w systemie mieszanym, czyli w wakacje na doby, a poza nimi - dla studentów lub pracowników. Stawki wynajmu to 50-100 złotych za metr kwadratowy plus opłaty, w zależności od konkretnej lokalizacji, standardu i powierzchni - mówi nam Piotr Zwoliński, dyrektor zarządzający z biura nieruchomości Pepper House.

W Pepper House aktualnie nie ma żadnej oferty w Sopocie na wynajem długoterminowy (ostatnie kilka mieszkań zostało wynajętych w zeszłym tygodniu). Na innym z popularnych portali w poniedziałek znaleźć można było 30 ofert, ale te poniżej 2000 zł za miesiąc można było policzyć na palcach jednej ręki - to przede wszystkim kawalerki.

Za to osób szukających mieszkania jest coraz więcej. Przez Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie przewinęło się już 2000 uchodźców. - Na razie większość znalazła schronienie w prywatnych domach i pensjonatach. W obiektach finansowanych przez państwo, zgłoszonych przez wojewodę, zakwaterowanych jest około 250 osób - mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Miasto pomoże znaleźć mieszkanie

Podkreśla, że to rozwiązanie jedynie na chwilę. Dlatego miasto szuka i przygotowuje obiekty użyteczności publicznej do zamieszkania, a Sopocka Organizacja Turystyczna tworzy bazę mieszkań dostępnych w mieście na wynajem długoterminowy. Będzie też pośredniczyć w ich najmie. Lokale na wynajem można zgłaszać do Informacji Turystycznej w Sopocie. Trzeba podać - na jaki czas chce się wynająć mieszkanie, dla ilu osób i za jaką cenę.

- To szansa na godne i samodzielne życie [dla uchodźców z Ukrainy - red.]. Ale to nie może być wynajem po takich stawkach, jakie na przykład w lipcu obowiązują w Sopocie - zwraca uwagę wiceprezydentka miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim. Do poniedziałku (21 marca) nie było ani jednego zgłoszenia.

- Właściciele mieszkań na wynajem - w większości inwestorzy spoza Sopotu - raczej nie będą zainteresowani, gdyż będą chcieli zrekompensować sobie w sezonie trudny okres pandemii. Nie wykluczam jednak, że lokalni mieszkańcy - zwłaszcza ci posiadający przestronne mieszkania, a takich w sopockich kamienicach nie brakuje - będą wynajmować poszczególne pokoje. Ewentualnie w grę mogą wchodzić mieszkania w blokach z wielkiej płyty w górnej części Sopotu - przewiduje Piotr Zwoliński.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny