Gdańsk. Punkt dla uchodźców w dawnym komisariacie policji

W siedzibie byłego komisariatu policji przy ul. Piwnej 32/35 powstał kolejny punkt recepcyjny dla uciekających przed wojną Ukraińców. Schronienie znajdzie tam około 100 osób. W pomieszczeniach, w których kiedyś pracowali policjanci, uchodźcy mogą otrzymać tymczasowe zakwaterowanie, posiłek czy podstawową opiekę medyczną.
Zobacz wideo

Punkt recepcyjny w byłym komisariacie powstał przy współpracy wojewody, policji, straży pożarnej i harcerzy z ZHP. To filia punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy znajdującego się w Domu Harcerza przy ul. Za Murami 2/10. Ten punkt działa od 28 lutego. Dziennie pomocy szuka tam kilkaset osób.

- Uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Gdańska pociągami, w pierwszej kolejności są kierowani do punktu informacyjnego, który znajduje się przy dworcu PKP Gdańsk Główny. Stamtąd mogą się udać do jednego z punktów recepcyjnych - przypomina wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Mobilny posterunek

Na dworcu uchodźcom pomagają policjanci. Komenda Miejska Policji w Gdańsku - w rejonie dworca kolejowego Gdańsk Główny - uruchomiła mobilny całodobowy posterunek. W specjalistycznym radiowozie - oprócz sprzętu do obserwacji, łączności i bieżącego przetwarzania danych - są również kamery, monitoring, komputery, a także miejsce do obsługi interesantów. - Funkcjonariusze udzielaj informacji, pomagają w przeniesieniu bagażu i kierują do punktów recepcyjnych - informuje biuro prasowe gdańskiej komendy.

Oprócz punktów recepcyjnych prowadzonych przez wojewodę, w Gdańsku działa też punkt samorządowy prowadzony przez miasto. Znajduje się przy ul. Dolna Brama 8. Pracują w nim wolontariusze i specjaliści zapewniający: opiekę medyczną, psychologiczną, pomoc w zakwaterowaniu, pomoc formalną czy też pomoc w późniejszym znalezieniu pracy.

W punkcie działa magazyn, w którym wydawane są najpotrzebniejsze rzeczy. Jest również miejsce dla matek z dziećmi i pokój zabawy dla najmłodszych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny