Gdańsk. Wiersze ukraińskich poetek na przystankach komunikacji miejskiej. "Korespondują z obecną sytuacją"

Plakaty z wierszami ukraińskich poetek ozdobiły kilkadziesiąt wiat przystankowych w Gdańsku. Wydrukowane na żółtym tle od razu rzucają się w oczy. Mają promować przypadający 21 marca Światowy Dzień Poezji.
Zobacz wideo

Kampanie z okazji Światowego Dnia Poezji w Gdańsku realizowane są od 2019 roku. Mają przybliżać twórczość współczesnych autorek i autorów. Dotychczas na plakatach pojawiały się utwory o Gdańsku bądź pisane przez gdańskich artystów. - W tym roku wyeksponowane zostały wiersze dwóch autorek z Ukrainy, nominowanych do nagrody Europejski Poeta Wolności, których prace korespondują z obecną sytuacją na Ukrainie - informuje Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Festiwal Europejski Poeta Wolności w tym roku odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Będzie to już siódma edycja odbywającego się co dwa lata wydarzenia. W programie są spotkania, rozmowy, warsztaty i projekty artystyczne. Podczas festiwalu odbywa się również gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska - Europejski Poeta Wolności.

W tym roku wśród nominowanych znalazły się między innymi dwie ukraińskie poetki Kateryna Kałytko i Marianna Kijanowska. I to właśnie ich wiersze - w tłumaczeniu Anety Kamińskiej i Adama Pomorskiego - pojawiły się w przestrzeni Gdańska. Wiersze wydrukowane na plakatach zapisane są w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Na wiatach przystankowych będą wisiały do 27 marca.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny