Gdańsk. Pięć ciężarówek sprzętu dla strażaków z Ukrainy. "Każdy coś dał, będą kolejne transporty"

Niemal 100 palet ze sprzętem pożarniczym wyruszyło we wtorek w stronę ukraińskiej granicy z Tczewa na Pomorzu. To wsparcie dla strażaków z ogarniętej wojną Ukrainy. Podobne konwoje organizują jednostki z całego kraju.
Zobacz wideo

- Pierwszy transport to pięć samochodów, dwa tiry i trzy mniejsze ciężarówki strażackie - wylicza młodszy kapitan Michał Myrda z komendy w Tczewie. - Są to motopompy, agregaty prądotwórcze, węże pożarnicze, torby medyczne, czyli wszystko co jest niezbędne do działań ratowniczo-gaśniczych. Do tego tysiąc hełmów strażackich i 850 kompletów specjalistycznych ubrań wykorzystywanych w akcjach - dodaje.

Każda komenda coś dała. Będą kolejne konwoje

W większości jest to sprzęt używany, ale - jak zapewniają strażacy - w pełni sprawny. Pochodzi z jednostek zarówno Państwowej Straży Pożarnej jaki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego województwa pomorskiego. - Każdy coś dał. Jesteśmy na etapie liczenia. Będą kolejne transporty. Widzimy co dzieje się na Ukrainie. Rosjanie atakują nawet straże pożarne - rozkłada ręce nasz rozmówca.

Sprzęt przekazywany dla strażaków z UkrainySprzęt przekazywany dla strażaków z Ukrainy Paweł Radzewicz, TOK FM

Do ukraińskich strażaków trafić mają także wozy gaśnicze. Trwają procedury związane z ich wycofaniem ze służby i przygotowaniem do transportu.

- Z naszego województwa uda się przekazać prawdopodobnie dziewięć samochodów - mówi komendant wojewódzki pomorskich strażaków st. bryg. Piotr Socha. Jak dodaje, potrzeba jeszcze tylko troszkę czasu na przygotowanie całego sprzętu. - Z Państwowej Straży Pożarnej będziemy przekazywać dwa pojazdy operacyjne i dwa samochody gaśnicze. Wozy przygotowują też strażacy z OSP. W skali kraju liczba przekazywanych Ukrainie samochodów powinna sięgnąć 120 - wylicza.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny