Gdańsk. Niebiesko-żółte jaja przed konsulatem Rosji. "To nasza opcja nuklearna"

Niebiesko-żółte jajka pojawiły się w poniedziałek przed bramą rosyjskiego konsulatu w Gdańsku. Początkowo miały wylądować na ścianach budynku, ale organizatorzy niewielkiego, choć wymownego protestu, zmienili zdanie po namowach policji.
Zobacz wideo

- Przygotowaliśmy 132 jajka w kolorach Ukrainy [niebiesko-żółte - red.]. To tyle, ile godzin do tej chwili trwa wojna - mówi wyraźnie poruszony pan Edwin, jeden z uczestników protestu. - Używamy maksymalnej symboliki, przecież "nucleus" to "jądro", więc to nasza opcja nuklearna. Chcieliśmy rzucić nimi w ścianę konsulatu, ale to nie o to chodzi, by coś niszczyć - dodaje.

Rosjanie nie wyszli

Współorganizatorka protestu - pani Małgorzata - przyznaje, że bojowe nastroje skutecznie ostudziła policja. - Przekonali nas, by tego nie robić. Musieliby wtedy nas ukarać, a przecież też są przeciwko wojnie. Nie chcemy też atakować ludzi pracujących w konsulacie - podkreśla. Choć, jak dodaje, protestujący mieli nadzieję, że ktoś ze środka do nich wyjdzie, a może nawet wspólnie z nimi krzyknie: "nie dla wojny".

Antywojenna demonstracja była nieliczna, bardzo skutecznie ograniczyła ją policja, blokując wszystkie prowadzące do konsulatu ulice. Funkcjonariusze przepuszczali mieszkańców, dziennikarzy i osoby, które udowodniły, że w okolicy mają do załatwienia swoje sprawy. Mundurowi tłumaczyli ograniczenia "prowadzeniem działań przy konsulacie".

Protest przed konsulatem rosyjskim w GdańskuProtest przed konsulatem rosyjskim w Gdańsku Paweł Radzewicz, TOK FM

Nigdy więcej wojny

- Ja jestem gdańszczaninem z dziada pradziada - mówi pan Edwin. - Hasło "Nigdy więcej wojny" było częścią mojego dzieciństwa. Nie spodziewałem się, że to właśnie z Rosji wyjdzie kolejna wojna. Nie wiem, co jeszcze możemy zrobić - rozkłada ręce.

Przed konsulatem cały czas widać ślady poprzednich demonstracji - transparenty i plakaty wyrażające protest przeciwko wojnie i ostrą krytykę działań Putina.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny