Gdańsk. Dwa lata zwiedzania z budową w tle. Rusza remont Nabrzeża Motławy

Nabrzeże Motławy w Gdańsku czeka gruntowny remont. W przyszłym tygodniu ruszą prace na Rybackim Pobrzeżu. Ogłoszony zostanie także przetarg na przebudowę i remont Długiego Pobrzeża. To bardzo często odwiedzane części miasta, ale władze obiecują minimalizować utrudnienia w ruchu turystycznym.
Zobacz wideo

Inwestycja prowadzona będzie w ramach umowy partnerstwa publiczno-prywatnego. Umocnienie nabrzeży wykona miasto, natomiast remont nawierzchni bierze na siebie inwestor prywatny, którym jest Granaria Development.

- Lada moment ruszamy z pierwszym etapem remontu Rybackiego Pobrzeża, który będzie obejmował odcinek od Hotelu Hilton aż do Bramy Straganiarskiej - mówiła w czwartek Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Na kolejnym etapie i odcinkach będzie działał inwestor prywatny oraz miasto, które odpowiada za umocnienie Długiego Pobrzeża, żeby skutecznie wymienić nawierzchnię od mostu Zielonego do Targu Rybnego - dodała. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz na konferencji ws. remontu Rybackiego i Długiego PobrzeżaPrezydent Aleksandra Dulkiewicz na konferencji ws. remontu Rybackiego i Długiego Pobrzeża Paweł Radzewicz, TOK FM

Miasto do końca lutego ma zamiar ogłosić przetarg na wykonanie prac. - Zakładamy, że otwarcie kopert z wyborem wykonawcy nastąpi w maju, a w czerwcu bieżącego roku podpiszemy umowę - mówiła Katarzyna Jaskuła, zastępczyni dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Zakres robót obejmuje dokonanie rozbiórek istniejących elementów nabrzeża oraz oczepu i płyty żelbetowej, a także odtworzenie tych elementów wraz z pogrążeniem nowej stalowej ścianki szczelnej - wyjaśniała urzędniczka. 

Zapewniała, że stara ścianka nie będzie usuwana. - Naprawa nie będzie polegać na jej uszczelnianiu lecz na wykonaniu nowej, dodatkowej ścianki w odległości mniej więcej 30 cm od starej - podała.

Jeśli chodzi o nową nawierzchnię - ta, ma być "przyjazna pieszym i antypoślizgowa". - Będzie to granit płomieniowany, w płytach o wymiarach 50 na 100 centymetrów. W niektórych miejscach wyłożymy niewielką ilość kostki. Całość będzie elegancko zmodernizowana - zapewniał Dariusz Karnaszewski, reprezentujący spółkę Granaria .

Pierwszy etap remontu ma obejmować tereny położone najbliżej wody tak, aby żegluga mogła wystartować 1 maja, wraz z początkiem sezonu. - W czasie remontu cały czas zachowamy możliwość przejścia ruchu pieszych - obiecywał Karnaszewski.

Największe prace poza sezonem turystycznym

Nabrzeże Motławy jest miejscem bardzo licznie odwiedzanym przez turystów. Spaceruje nim każdy, kto wychodzi nad Motławę z Długiego Targu i idzie w stronę Żurawia. Samorząd zapewnia, że nie chce utrudniać życia zwiedzającym ten rejon.

- Jesteśmy po kilku spotkaniach z przedsiębiorcami, którzy prowadzą tutaj swoje biznesy. Okolice Motławy to miejsce, gdzie spędza czas wielu gdańszczan, ale i turystów. Podczas spotkań ustaliliśmy, że te najbardziej uciążliwe prace będą prowadzona poza szczytem sezonu - obiecywała prezydent Dulkiewicz. - Pierwszy etap powinien zakończyć się do końca maja, żeby w sezonie nie prowadzić uciążliwych prac, które utrudniałyby odwiedzanie okolic nad Motławą - dodała.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny