Gdańsk. Ceny za bilety pójdą w górę. "Muszą zdrożeć, bo drożeje wszystko"

Gdańsk podnosi ceny biletów komunikacji miejskiej. Pasażerowie za jednorazowy przejazd zapłacą o jedną czwartą więcej niż do tej pory. Urzędnicy przekonują, że nie mają innego wyjścia.
Zobacz wideo

- Bilety muszą zdrożeć, bo drożeje wszystko, co z komunikacją miejską związane - rozkłada ręce wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. I wylicza: "37 procent podrożał prąd elektryczny, 22 procent paliwo do autobusów, prawie 11 procent pensje prowadzących pojazdy". - Jesteśmy w sytuacji dwucyfrowej inflacji - mówi.

Dorzućcie po 15 złotych

Propozycja miasta to podwyższenie ceny biletu jednorazowego o złotówkę - z 3,80 zł do 4,80 zł. Bilet 24-godzinny ma z kolei kosztować 18 zł zamiast 14 zł.

- Proponujemy regulację ceny biletów w takim stopniu, że te bilety okresowe zostaną podwyższone o poziom inflacji, czyli około 10 procent. Natomiast ceny biletów jednorazowych wzrosną bardziej - tłumaczy wiceprezydent. Zmienić ma się również struktura biletów. Te jednorazowe mają zostać połączone z godzinnymi i wydłużone do 75 minut. Podobnie połączony zostanie bilet "od poniedziałku do piątku" z biletem tygodniowym.

- Prosimy mieszkańców, żeby dorzucili do komunikacji miejskiej każdego miesiąca od 10 do 15 złotych - apeluje Borawski, odnosząc się do statystycznej liczby przejazdów.

Albo podwyżka, albo ograniczanie komunikacji

Władze miasta tłumaczą, że w obecnej sytuacji przychody z biletów stanowią pokrycie około 25 procent kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Podwyżka cen biletów, ich zdaniem, pozwoli uniknąć szukania oszczędności w innych miejscach.

- Możliwości są dwie. Albo podnosimy ceny biletów po to, by uzyskać te planowane dochody (…), albo - niestety też wzorem wielu miast w Polsce - czeka nas ograniczenie połączeń. Chcemy tego uniknąć - zapewnia wiceprezydent. Obiecuje też, że jakość komunikacji miejskiej w Gdańsku nie spadnie, siatka i liczba połączeń nie będzie ograniczana, a komunikacja dla dzieci i młodzieży dalej będzie bezpłatna.

- Pozostawimy też wspólny bilety z koleją dla mieszkańców naszego miasta - dodaje Borawski. - A w kolejnych latach chcemy rozwijać komunikację miejską poprzez otwarcie nowych linii autobusowych i zakup nowego zeroemisyjnego taboru - zapowiada.

Propozycja ratusza trafi teraz do Rady Miasta Gdańska. Jeśli zostanie przyjęta i później już opublikowana także przez wojewodę pomorskiego, to podwyżka cen biletów wejdzie życie od 1 czerwca 2022 roku.

Gdańsk to kolejne duże miasto, które zdecydowało się na podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej. Wcześniej pisaliśmy także o podwyżkach w Łodzi i Bydgoszczy.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny