Gdańsk. Takich ćwiczeń strażacy jeszcze nie mieli. "Mamy doskonały obiekt, jak po katastrofie budowlanej"

Strażacy z Gdańska odbywają właśnie trzydniowe ćwiczenia na przeznaczonym do rozbiórki budynku. Jak sami przyznają, ćwiczenia są wyjątkowe, bo i obiekt jest dość nietypowy. - Jego zniszczenia mogą odzwierciedlać stan po wybuchu gazu albo trzęsieniu ziemi - mówi nam dowódca specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej z Gdańska.
Zobacz wideo

Ćwiczenia odbywają się przy ulicy Guderskiego, na obiektach przeznaczonych do rozbiórki. Strażakom udostępniła je firma deweloperska Domesta. - Otrzymaliśmy doskonały obiekt, odzwierciedlający rzeczywiste warunki, jak po katastrofie budowlanej - cieszy się brygadier Maciej Sapieha, dowódca specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej z Gdańska.

Na obiekcie strażacy ćwiczą m.in. stabilne poruszanie się na różnych elementach budynku - poziomych i pionowych, które mogą się zawalić. Mają też szereg ćwiczeń wysokościowych, a w planie jest także przeszukiwanie obiektu przy użyciu psów ratowniczych. - Jedna lub dwie osoby zostaną w budynku ukryte, a psy będą musiały wskazać nam miejsce przebywania osób żywych - tłumaczy dowódca.

Widowiskowe ćwiczenia strażaków w GdańskuWidowiskowe ćwiczenia strażaków w Gdańsku Paweł Radzewicz, TOK FM

 Do "ukrytych" pod gruzami osób strażacy będą się starali dotrzeć różnymi technikami - poprzez stabilizację naruszonych konstrukcji, po przebijanie się przez ściany i stropy w kierunku osób odnalezionych.

Funkcjonariusze przyznają, że rzadko kiedy mają okazję ćwiczyć na obiektach, które są rzeczywiście w nie najlepszym stanie i mają być przeznaczone do rozbiórki, a do tego technologicznie przypominają obiekty budowane obecnie. - Bo ten budynek jest stosunkowo młody. Ma wszystkie stropy żelbetowe ułożone tak, jak w obecnym budownictwie mieszkaniowym - zaznacza Sapieha.

Widowiskowe ćwiczenia strażaków w GdańskuWidowiskowe ćwiczenia strażaków w Gdańsku Paweł Radzewicz, TOK FM

- Na terenie jednostki mamy wprawdzie poligon do ćwiczeń, ale każdy nowy obiekt daje nam nowe możliwości. A zniszczenia tego obiektu mogą odzwierciedlać stan po wybuchu gazu albo trzęsieniu ziemi - podsumowuje nasz rozmówca.

Każdego dnia w ćwiczeniach bierze udział kilkunastu ratowników ze specjalistycznej grupy. W sumie swoje umiejętności w nowych warunkach sprawdzi około 50 strażaków.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny