Koniec darmowego parkowania w Bydgoszczy. Duże zmiany dla kierowców i rowerzystów

REKLAMA
Kierowcy nie będą już parkować za darmo na Okolu, Bielawach, Wilczaku i Babiej Wsi. Rozpoczyna się rozszerzanie Strefy Płatnego Parkowania i wprowadzanie zmian mających na celu ograniczenie ruchu samochodowego w centrum Bydgoszczy.
REKLAMA
Zobacz wideo

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisał umowę z firmą, która przez najbliższe cztery miesiące będzie wprowadzać duże zmiany w organizacji ruchu w Śródmieściu, a także na Bielawach, Babiej Wsi, Okolu i Wilczaku.

REKLAMA

Ponad 1500 nowych miejsc parkingowych

Pierwsza zmiana - którą kierowcy odczują w portfelach - dotyczy poszerzenia Strefy Płatnego Parkowania. Przybędzie ponad 1500 płatnych miejsc. Do podstrefy B trafi ulica Grunwaldzka - aż do Wrocławskiej, ulica Graniczna, a także część Śląskiej. Strefa Płatnego Parkowania sięgać będzie też do ulicy Toruńskiej - na wysokości hali Łuczniczka, obejmie okolice ulicy Ogińskiego, Skłodowskiej-Curie i Sułkowskiego, jak również ulicę Chodkiewicza, Lelewela, Emilii Plater, Kilińskiego i Cichą.

Część ulic z podstrefy B trafi też do droższej podstrefy A. Chodzi o tereny na Sielance - przy ulicy Markwarta i Alejach Ossolińskich, a także między ulicami Pomorską i Gdańską, czyli ulicę Kościuszki, Świętojańską i Chocimską.

Drogowcy uporządkują też miejsca w starej strefie. - Chcemy, by kierowcy jak najmniej parkowali na chodnikach. Dlatego tam, gdzie to tylko możliwe, sprowadzimy samochody na jezdnie - zapowiada Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Będziemy też ogłaszać przetarg na zakup nowych parkometrów, w których będzie już można płacić kartą. Staną one nie tylko w nowej, ale też w starej strefie parkowania - zapewnia rzecznik.

Parkometry wydadzą bilety na wskazany przez kierowcę numer rejestracyjny pojazdu, co w przyszłości pozwoli na zdalne sprawdzanie, czy auta mają opłacony postój.

REKLAMA

Rowerzyści mają mieć łatwiejsze życie

Drogowcy wprowadzą też zmiany dla rowerzystów. Na 32 ulicach pojawi się kontraruch rowerowy, który oznacza dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego w jezdniach ulic jednokierunkowych. Będzie to możliwe, jeśli na tych ulicach zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości aut do 30 km/h. Powstaną także nowe kontrapasy rowerowe na ulicy Jana III Sobieskiego, Hetmańskiej, Mazowieckiej oraz Świętojańskiej. - Dzięki temu rowerzystom będzie łatwiej poruszać się po mieście, bo skrócą się trasy przejazdu - zapowiada Okoński.

Przez najbliższe cztery miesiące drogowcy będą też sukcesywnie zmieniać ulice dwukierunkowe na jednokierunkowe. Tak się stanie m.in. na fragmentach ulic Czartoryskiego, Pestalozziego, Zamoyskiego, Kaszubskiej, Racławickiej czy Jackowskiego.

Jak mówią urzędnicy, wszystkie wprowadzane zmiany mają sprawić, że ruch samochodowy zostanie ograniczony, a centrum Bydgoszczy stanie się przyjaźniejsze pieszym i rowerzystom.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory