W Toruniu zapłacą więcej za wywóz śmieci. Bydgoszcz nie chce się już dokładać

Mieszkańcy Torunia zapłacą więcej za wywóz śmieci. Podwyżka związana jest z nowym porozumieniem dotyczącym dostarczania odpadów do spalarni w Bydgoszczy. - Zakładamy, że ten poziom zmian to będzie około 6 zł za osobę za miesiąc - informują władze miasta.
Zobacz wideo

Od 2016 roku śmieci z Torunia i okolicznych gmin trafiają - na mocy porozumienia z 2009 roku - do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. W połowie listopada ubiegłego roku władze Bydgoszczy zakwestionowały jednak porozumienie, twierdząc, że jest ono niezgodne z prawem.

Kością niezgody były m.in. koszty transportu toruńskich odpadów do spalarni. Większość z nich ponosiła Bydgoszcz, zaś Toruń płacił niespełna 32 proc., z czym władze grodu nad Brdą nie chciały się zgodzić. - Musi być zabezpieczony interes mieszkańców w ten sposób, by każdy płacił za przygotowanie do transportu oraz sam transport swoich odpadów - podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel.

W tym tygodniu udało się zakończyć trwające od wielu miesięcy negocjacje między samorządami. - Od listopada 2022 roku wymieniliśmy między sobą 33 pisma, dziewięciokrotnie się spotykaliśmy - wylicza Sztybel. - Wszystkie elementy, na które wskazywaliśmy jako Bydgoszcz, zostały w nich zawarte - dodaje.

Mieszkańcy Torunia zapłacą więcej

Dla Torunia oznacza to jednak dużo wyższe koszty obsługi gospodarki odpadami. - W stawkach, które obowiązywały do końca roku 2022, zagospodarowanie odpadów w Bydgoszczy kosztowało nas 19 mln zł - wylicza prezydent Torunia Michał Zaleski. - W sytuacji nowego porozumienia ten koszt wyniesie 26 mln zł. W porównaniu do roku ubiegłego te koszty będą zatem wyższe o 38 proc. - dodaje samorządowiec.

By system się zbilansował, konieczne są podwyżki. - Zakładamy, że ten poziom zmian to będzie około 6 zł za osobę za miesiąc. Dzisiaj mieszkańcy Torunia płacą 14 i 15 zł od osoby - wylicza Zaleski.

Aby wynegocjowane porozumienie weszło w życie, muszą je jeszcze przyjąć radni. Bydgoska Rada Miasta zajmie się tym w środę 29 marca, toruńska - 30 marca. Jeśli porozumienie uda się podpisać do końca miesiąca, to bydgoska spalarnia rozliczy odpady przyjmowane w pierwszym kwartale tego roku według niższych stawek dla gmin.

W kwietniu radni z Torunia mają zająć się podwyżkami opłat dla mieszkańców. Jeśli zostaną one zaakceptowane, to nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 czerwca.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z