"Jeśli młody człowiek może znaleźć szkołę, w której czuje się bezpiecznie, to dlaczego mu nie pomóc?"

REKLAMA
Do 28 kwietnia można głosować na szkoły przyjazne LGBTQ+. - Osoby ze społeczności LGBT są narażone na wyzwiska, hejt. Jeżeli mogą znaleźć placówkę, w której żadna krzywda im się nie stanie, to dlaczego im nie pomóc? - pyta koordynatorka akcji w Kujawsko-Pomorskiem Anna Niewiadomska. W poprzednich edycjach żadna z bydgoskich szkół do rankingu się nie załapała. W tym roku już są jednak takie, które mają status "przyjaznych".
REKLAMA
Zobacz wideo

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę Dominika Kuca w 2018 roku. Głównym celem badania jest umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wyboru szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu osób z poszczególnych szkół i regionów. W Kujawsko-Pomorskiem koordynatorką akcji jest Anna Niewiadomska.

REKLAMA

Żeby szkoła mogła zostać uznana za bezpieczną i przyjazną LGBTQ+, musi uzyskać wystarczającą liczbę głosów. W Bydgoszczy - w poprzednich edycjach - żadna placówka do rankingu się nie załapała. Czy to oznacza, że były nieprzyjazne dla społeczności LGBT? Niekoniecznie. Czasem mogło po prostu brakować danych.

W tym roku głosowanie na szkoły trwa do 28 kwietnia. Jednak dwie bydgoskie placówki zostały już ocenione przez wystarczającą liczbę osób i otrzymały status "szkoły przyjaznej". To I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida oraz Szkoła Techniczna przy Bydgoskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Tytuły, jakie można zdobyć w Rankingu Szkół PrzyjaznychTytuły, jakie można zdobyć w Rankingu Szkół Przyjaznych maparownosci.pl

Ale szkół w mieście jest ponad 100. Aby oddać głos, trzeba wejść na stronę maparownosci.pl, wybrać Bydgoszcz i wypełnić niedługą ankietę, która jest anonimowa.

REKLAMA

Jak wyjaśnia Anna Niewiadomska, ankietę mogą wypełnić zarówno uczniowie, jak i absolwenci szkół, a także rodzice, nauczyciele i inni pracownicy placówek. - Gdyby faktycznie te wszystkie grupy odpowiedziały na przygotowane przez nas pytania, mielibyśmy pełny obraz poszczególnych placówek - mówi koordynatorka akcji. - W Bydgoszczy to się pewnie na razie nie uda, ale są w Polsce szkoły, które tych głosów mają naprawdę dużo. Dzięki temu ich społeczność wie, co jest dobre, a co jeszcze można poprawić. Byliśmy w szkołach, które się w rankingu wyróżniały i naprawdę widać, że uczniowie dobrze się tam czują - dodaje.

Ranking Szkół Przyjaznych. Jakie są pytania?

Twórcy ankiet pytają m.in. o to, jak postrzegane są w szkole osoby - a także pary - homoseksualne, o stosowanie właściwych (zgodnych z odczuwaną tożsamością) zaimków i imion wobec osób transpłciowych i niebinarnych czy o widoczność w szkole symboli przypisywanych osobom LGBTQ+ (np. tęczowa flaga).

- Pytamy też np. o pary jednopłciowe na studniówce. Czy grono pedagogiczne albo dyrekcja miałoby coś przeciwko temu, by na bal maturalny przyszły pary homoseksualne - mówi Niewiadomska. - Wiem, bo jestem bydgoszczanką, też kończyłam tu szkołę średnią, że są w mieście szkoły, w których takie pary na studniówkach były, są i nikogo nie dziwią. Ale są i takie, w których pewnie nigdy dwie dziewczyny razem na bal nie pójdą - dodaje.

Po co taki ranking?

- Coraz głośniej mówi się o problemach psychicznych dzieci i młodzieży. Depresja, stany lękowe, odrzucenie prowadzą do wielu dramatów, a my chcemy choć części z nich zapobiec - tłumaczy Niewiadomska.

REKLAMA

- Młody człowiek, nawet już w szkole podstawowej, potrzebuje środowiska, w którym będzie się czuł akceptowany. Społeczność LGBTQ+ to nie tylko osoby homoseksualne, biseksualne czy transpłciowie. To przede wszystkim są ludzie! Nie żadna ideologia - przekonuje koordynatorka akcji. - Wiemy dobrze, że tęczowa flaga wywołuje, niestety, często falę hejtu. Te osoby są narażone na agresję, wyzwiska, nienawiść. Jeżeli więc mogą znaleźć placówkę, w której żadna krzywda im się nie stanie, to dlaczego im nie pomóc? - pyta.

Ranking, jak dodaje nasza rozmówczyni, wskazuje placówki, w których nikt nie prześladuje osób o innej orientacji seksualnej. - W których po prostu można się czuć bezpiecznie. W anonimowej ankiecie pytamy bowiem także o przemoc psychiczną czy fizyczną występującą w ogóle - mówi Niewiadomska. - I właśnie chodzi o to, żeby nastolatek, który kończy podstawówkę, mógł wybrać nie tylko najlepszą szkołę według rankingu "Perspektyw", ale przede wszystkim tolerancyjną i bezpieczną - podsumowuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory