W tej chorobie liczy się czas. "Każda godzina zwłoki zwiększa ryzyko śmierci o 8 procent". Zbierają na cenny sprzęt

Już za tydzień odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do szybkiego diagnozowania sepsy. - Mamy czworo pacjentów tygodniowo. Każda godzina zwłoki zwiększa o 8 procent ryzyko zgonu - mówią lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
Zobacz wideo

W sezonie infekcyjnym, z którym mamy obecnie do czynienia, do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy trafia tygodniowo troje - czworo dzieci z posocznicą. - Jest to gwałtowna reakcja organizmu na zakażenie, która może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej. Posłuszeństwa odmawiają: serce, płuca, nerki, wątroba oraz układ pokarmowy - tłumaczy dr Danuta Kurylak, zastępca dyrektora lecznicy. - Może to się zakończyć wstrząsem i zgonem pacjenta - dodaje.

Każda godzina zwłoki zwiększa o 8 procent ryzyko zgonu

Najbardziej narażeni na sepsę są najmłodsi - noworodki i niemowlęta - oraz seniorzy. Szacuje się, że w Polsce zapada na nią około 50 tys. osób rocznie, a śmiertelność wynosi aż 50 procent. Pierwsze objawy posocznicy bywają niejednoznaczne, co utrudnia właściwą diagnostykę i wdrożenie leczenia. Pacjent może mieć gorączkę albo temperaturę poniżej 36 stopni Celsjusza, spada mu ciśnienie, przyspiesza rytm serca. Pojawiają się obrzęki, wysypka, a na koniec utrata świadomości.

W tej chorobie liczy się czas. - Każda godzina zwłoki zwiększa o 8 procent ryzyko śmierci pacjenta, w związku z tym zakup sprzętu, który umożliwi właściwie natychmiastową diagnostykę patogenu chorobotwórczego, jest bardzo ważny, bo pozwoli od razu włączyć odpowiednie leczenie i ratuje pacjentowi życie - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy ma nowoczesne laboratorium, ale posiadany sprzęt pozwala na stawianie diagnozy w ciągu kilku godzin. Urządzenia, które planuje kupić Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, skrócą ten czas do 60 minut.

Na każdym oddziale są serduszka WOŚP

Bydgoska lecznica od wielu lat otrzymuje sprzęt od fundacji Jerzego Owsiaka. Na każdym oddziale można znaleźć przyklejone czerwone serduszka. - Na przykład z ostatniej edycji otrzymaliśmy bardzo wartościowy - pod względem finansowym i diagnostycznym - sprzęt do diagnostyki problemów laryngologicznych u dzieci - cieszy się dr Kurylak.

28 stycznia - w przeddzień wielkiego finału zbiórki - w szpitalu przy ulicy Chodkiewicza pojawią wykwalifikowani Technicy Dostępu Linowego (tzw. alpiniści przemysłowi), którzy - przebrani za ulubionych dziecięcych superbohaterów - zjadą na linach po elewacji budynku i umyją okna w salach pacjentów.

W 2022 roku Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrała ponad 224 mln złotych, czyli ponad 13,5 mln złotych więcej niż przed rokiem. W ciągu 30 finałów udało się zebrać łącznie ponad 1,75 mld złotych, za które kupiono blisko 69 tys. urządzeń.

Do akcji WOŚP przyłącza się też Radio TOK FM. Nasi słuchacze mogą wylicytować między innymi udział w audycji "Kultura osobista", w której gościem specjalnym będzie Agnieszka Holland. Dokładny opis naszych aukcji jest na tokfm.pl.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z