Koniec z grypą? Lekarze widzą nowy niepokojący trend. Najczęściej wśród dzieci
Sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy nieco się poprawiła, choć - zdaniem medyków - nadal jest trudna. Pacjentów z grypą, RSV i infekcjami grypopodobnymi jest co prawda mniej, ale za to przybyło dzieci z ciężkimi powikłaniami po grypie. - Obserwujemy płatowe zapalenie płuc i zapalenie opłucnej. Oczywiście są też powikłania ze strony układu krążenia, czyli zapalenia mięśnia sercowego, które wymagają dłuższego leczenia - mówi nam dr Danuta Kurylak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
Skąd biorą się powikłania po grypie?
Powikłania po grypie najczęściej dotyczą pacjentów między 3. a 10. rokiem życia. Powstają, gdy zakażenie wirusowe spowoduje znaczny spadek odporności dziecka. - Organizm nie wytworzył wówczas wszystkich mechanizmów obronnych. Duże znaczenie ma też obciążenie pacjenta innymi chorobami przewlekłymi - tłumaczy nasza rozmówczyni. - Jeśli chodzi o leczenie, to przede wszystkim trzeba wykonać bardzo szczegółową diagnostykę - znaleźć patogen, bo najczęściej są to nadkażenia bakteryjne - i wprowadzić terapię celowaną - dodaje.
W przypadku wysiękowego zapalenia opłucnej konieczna jest też interwencja chirurga. - Upuszcza się ten płyn, a także stosuje zewnętrzny drenaż, więc ta terapia trwa dłużej, ale na razie wszystkich pacjentów udało nam się wyleczyć - mówi dr Kurylak.
Jeszcze nie jest za późno na szczepienie przeciwko grypie
Lekarze ciągle zachęcają do szczepień przeciwko grypie. Najlepiej, gdyby preparat uodparniający przyjęła cała rodzina. - Dzieci powinny być zaszczepione, ponieważ nie mają takiej dojrzałości immunologicznej jak osoby dorosłe - podkreśla dr Kurylak. - Najmłodsi są szczególnie narażeni na zachorowanie, a także na te późniejsze powikłania - ostrzega.
Dzieciom można podać szczepionkę zarówno w zastrzyku, jak i w formie donosowej. Obydwie objęte są 50-procentową refundacją - od 6. miesiąca życia do 18. roku życia. Przed zaszczepieniem konieczna jest wizyta lekarska.
W lutym będzie drugi szczyt zachorowań
O szczepieniu warto pomyśleć, tym bardziej że lekarze spodziewają się jeszcze drugiego szczytu zachorowań. - Myślę, że będzie on w drugiej połowie lutego. Sezon infekcyjny na pewno potrwa do marca - ocenia nasza rozmówczyni.
Na razie poprawia się sytuacja epidemiologiczna w całym kraju, bo - jak informuje Ministerstwo Zdrowia - spada liczba hospitalizacji wśród najmłodszych. "Z powodu infekcji grypowych i RSV mamy o 10 proc. mniej zajętych łóżek w porównaniu do ubiegłego tygodnia" - napisał we wtorek na Twitterze szef MZ Andrzej Niedzielski.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego od 1 do 7 stycznia w Polsce było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, zaś od 8 do 15 stycznia - 252 837, łącznie to 559 474.
W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, a w drugim - 2387. Z powodu grypy zmarły dotąd w styczniu 33 osoby - siedem w pierwszym tygodniu i 26 w tygodniu od 8 do 15 stycznia.
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
-
"Nierozerwalne małżeństwa" Mentzena. Bodnar o promowaniu "poglądów sprzecznych z prawami człowieka"
- Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty
- Papież Franciszek opuścił szpital i wrócił do Watykanu. Wręczył policjantom nietypowy prezent