W urzędzie pracy widać już spowolnienie gospodarcze. "Bezrobocie będzie rosło"

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy widać już spowolnienie gospodarcze. Choć w mieście stopa bezrobocia wynosi zaledwie 2,2 procent i - nadal jest rekordowo niska - to jest coraz mniej ofert pracy. - Widzimy, że część pracodawców wzięła na przeczekanie, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie zatrudniać nowych osób - prognozuje dyrektor PUP.
Zobacz wideo n

W Bydgoszczy bezrobocie nadal jest bardzo niskie, bo w grudniu wyniosło 2,2 procent, a w powiecie bydgoskim 3,4 procent, ale ofert pracy jest zdecydowanie mniej. - Przez cały ubiegły rok wpłynęło 16,5 tys. ofert. Rok wcześniej było ich 20,5 tys., czyli o 4 tys. więcej. To już wskazuje na to, że coś zaczyna się dziać niepokojącego - zauważa dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy Tomasz Zawiszewski.

Liczba osób bezrobotnych rok do roku spadła, ale w czwartym kwartale 2022 roku było już widać wzrost o 360 osób. - To samo, myślę, będzie w styczniu, bo widzimy, ile osób się rejestruje. Moim zdaniem należy się spodziewać, że bezrobocie będzie rosło, może nie jakoś dramatycznie, ale jednak - ocenia nasz rozmówca. - Decydujący będzie tu pierwszy kwartał. W marcu zawsze zaczynało się ożywienie, bo ruszają prace sezonowe oraz budowlane i wtedy bezrobocie spadało. Nie wiemy, jak będzie w tym roku - dodaje nasz rozmówca.

"Przedsiębiorcy biorą na przeczekanie"

Na razie w Bydgoszczy i w powiecie bydgoskim nie ma zgłoszeń o zwolnieniach grupowych. - Część pracodawców wzięła na przeczekanie - ze względu na coraz wyższe koszty pracy i nośników energii. Na razie nie mamy dużych zwolnień, ale zapowiedzi przedsiębiorców mogą sugerować, że nawet jeśli nie będą ograniczać zatrudnienia, to nie będą też tworzyć nowych miejsc pracy - ocenia Zawiszewski. A to z kolei przełoży się właśnie na wzrost stopy bezrobocia.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy codziennie rejestruje się około 50 nowych osób. Doradcy mają dla nich różne oferty, które od lat są podobne. - To praca dla pracowników fizycznych, budowlanych, pracowników produkcji, szwaczek, kierowców, handlowców czy pracowników medycznych - wylicza dyrektor.

Praca dla obcokrajowców

W regionie nadal pracuje także dużo cudzoziemców. - Mieliśmy ponad 12 tysięcy powiadomień o zatrudnieniu obywateli Ukrainy. Do tego trzeba dodać oświadczenia dotyczące obywateli innych krajów. W samym tylko 2022 roku, na terenie działania naszego urzędu, było 25 tysięcy podjęć pracy - wylicza Zawiszewski. - To nie znaczy oczywiście, że to jest tyle osób, bo jedna osoba mogła być zatrudniana kilka razy w różnych firmach, ale i tak liczba jest bardzo duża - dodaje.

W województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia w grudniu 2022 roku wyniosła - na razie według szacunków - 7,4 procent. Najniższa, bo 2,9 procent, jest w Wielkopolsce, a najwyższa, sięgająca prawie 9 procent - na Podkarpaciu.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z