Jedni biorą zwolnienia, drudzy donoszą. ZUS zwiększył liczbę kontroli L4

- Był pracownik, który jako wokalista zespołu muzycznego na chorobowym brał udział w andrzejkach. A inny, co wiemy z donosu, w manifestacji związku zawodowego - informuje ZUS. Urzędnicy z Bydgoszczy i Torunia skontrolowali w ubiegłym roku aż o 62 procent więcej zwolnień lekarskich, niż w 2021 roku.
Zobacz wideo

Kontroli było więcej, bo skończyła się pandemia i w 2022 roku urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogli częściej wyjeżdżać i sprawdzać, czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich. W 2021 roku kontrole odbywały się głównie na podstawie samej dokumentacji medycznej. ZUS prowadzi dwa typy kontroli: czy chorzy prawidłowo korzystają ze zwolnień lekarskich oraz czy ubezpieczony jest nadal chory i potrzebuje L4.

62 procent więcej kontroli w Kujawsko-Pomorskiem

Od stycznia do września 2022 roku pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy i Toruniu przeprowadzili łącznie prawie 24,7 tys. kontroli czasowej niezdolności do pracy. - Zakwestionowano prawie 1,1 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 969,4 tys. złotych - wylicza rzeczniczka ZUS w Kujawsko-Pomorskiem Krystyna Michałek. - W porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku liczba kontroli wzrosła o niemal 9,5 tys. Przez trzy kwartały 2021 roku skontrolowano 15,2 tys. zwolnień, ZUS wydał 671 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 506,7 tys. złotych - dodaje urzędniczka.

Kontrolę zwolnienia lekarskiego czy opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny może też przeprowadzić pracodawca, jeśli zatrudnia powyżej 20 osób. Orzecznicy ZUS mogą też sprawdzać, czy osoba przebywająca na dłuższym zwolnieniu lekarskim, nadal go potrzebuje, czy też można je ewentualnie skrócić.

Na zwolnieniu lekarskim brał udział w manifestacji związków zawodowych

Mieszkańcy regionu niestety nadal oszukują i podczas zwolnienia lekarskiego pracują lub jeżdżą na wakacje. - Był pracownik, który - jako wokalista zespołu muzycznego - brał udział w imprezach okolicznościowych, jak zabawa andrzejkowa czy pożegnanie pracownika odchodzącego na emeryturę - opowiada Michałek. - Inny pan w trakcie zwolnienia wykonywał prace fizyczne w gospodarstwie rolnym rodziców - dodaje. W takich przypadkach ubezpieczeni muszą liczyć się z konsekwencjami, czyli utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Urzędnicy dostawali też sporo anonimowych donosów. - Dotyczyły między innymi wzięcia udziału w manifestacji związków zawodowych czy odwiedzania lokali i spożywania alkoholu - mówi Krystyna Michałek.

W kraju prawie 320 tys. kontroli 

W skali całego kraju kontroli także było więcej, ale o 26 procent. Od stycznia do września 2022 roku urzędnicy przeprowadzili ich 318,8 tys. i zakwestionowali 16,5 tys. świadczeń na kwotę 14,8 mln złotych. - W porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku liczba kontroli wzrosła o niemal 65,5 tys. - wylicza nasza rozmówczyni. - Przez trzy kwartały 2021 roku skontrolowano 253,3 tys. zwolnień, a ZUS wydał 12,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków na kwotę 10,8 mln złotych - porównuje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniża też wysokość świadczeń chorobowych osobom, które nie są już ubezpieczone. Wówczas zasiłek nie może być wyższy niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. W regionie z tego powodu - od stycznia do września 2022 roku - obniżono wypłaty o 5,2 mln złotych (ze zwolnieniami lekarskim to łącznie 6,2 mln złotych) a w całym kraju o 98,1 mln złotych (ze zwolnieniami lekarskim to łącznie 113 mln złotych).

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z