Bydgoszcz. Trzymiesięczny chłopczyk zostawiony w oknie życia. Będzie czekał na adopcję

Trzymiesięczny chłopczyk został znaleziony w oknie życia u sióstr klarysek w Bydgoszczy. Dziecko trafiło do szpitala na badania. Po wypisaniu z lecznicy maluch będzie czekać w pogotowiu rodzinnym na nową rodzinę adopcyjną.

Alarm w oknie życia u sióstr klarysek przy ulicy Gdańskiej 56 odezwał się w poniedziałek po południu. W specjalnie przygotowanej "kołysce" dyżurująca siostra znalazła niemowlę. - Otrzymaliśmy zgłoszenie, dotyczące dziecka, które zostało przyniesione do okna życia. Był to trzymiesięczny chłopiec - mówi nam Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Zgodnie z procedurą dziecko trafiło do szpitala na badania - dodaje. Jak udało nam się ustalić, niemowlę jest w dobrym stanie.

Dziecko trafi do adopcji

Osoba, która przyniesie dziecko do okna życia - co do zasady - nie ponosi konsekwencji prawnych. Ideą takich miejsc jest bowiem możliwość anonimowego i bezpiecznego pozostawienia maleństwa, by mogło trafić do nowej rodziny.

Siostry klaryski powiadomiły Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Caritas w Bydgoszczy, a ten Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. - Czekamy na informację ze szpitala. Jeżeli dziecko będzie gotowe do wypisu, to wówczas musimy je zabezpieczyć - wyjaśnia nam Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS. - Wskazujemy wówczas rodzinę zastępczą pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego, w której dziecko pozostanie do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej - dodaje nasza rozmówczyni.

Sąd Rodzinny musi nadać dziecku nową tożsamość, czyli m.in. nr PESEL. Potem maluch będzie gotowy na szukanie swojej nowej rodziny. Procedurę przeprowadza już nie MOPS a Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy.

Czworo dzieci w oknie życia ciągu 13 lat

"Okno życia powstało w Bydgoszczy w 2009 roku z inicjatywy Caritas Diecezji Bydgoskiej. Rodzice mogą tu bezpiecznie i anonimowo zostawić swoje dziecko, którym nie chcą lub nie mogą już się opiekować. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w styczniu 2020 roku, gdy w oknie życia przy ul. Gdańskiej opiekunowie pozostawili 20-miesięczne dziecko.

W Bydgoszczy jest jeszcze drugie takie miejsce - przy Fundacji Wielkiej Rodziny w Brdyujściu, na ulicy Łowickiej 68. Od 2009 roku do bydgoskich okien życia przyniesiono w sumie czworo dzieci.

Pierwsze okno życia w Polsce otwarto w 2006 roku u sióstr Nazaretanek w Krakowie.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny