Bydgoszcz. Sprawdzą, czy rowerzyści czują się traktowani serio. Ruszyły badania

Mieszkańcy Bydgoszczy mogą ocenić, jak po mieście jeździ się rowerem, gdzie brakuje dróg i czy jest bezpiecznie. Miasto przystąpiło do Badania Klimatu Rowerowego 2022 roku, które organizuje Polska Unia Mobilności Aktywnej.
Zobacz wideo

Do badania przystąpiło kilkadziesiąt miast i gmin z całej Polski. W ankiecie na stronie internetowej rowerowyklimat.pl mieszkańcy mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące bydgoskiej infrastruktury rowerowej, sieci dróg dla cyklistów oraz bezpieczeństwa. - Ankieta zawiera 27 pytań podzielonych na pięć obszarów tematycznych: rower i klimat ruchu drogowego, wartościowanie korzystania z rowerów, bezpieczeństwo osób korzystających z rowerów, komfort jazdy oraz infrastruktura i sieć udogodnień do jazdy rowerem - informują urzędnicy bydgoskiego ratusza.

Badania klimatu rowerowego prowadzone są w Polsce co dwa lata. W 2020 roku wzięło w nich udział 90 miejscowości. Ponad 9,7 tys. osób wypełniło ankietę, w tym 612 z Bydgoszczy

"Wysoki odsetek ankietowanych zauważa, że rowerzyści - jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego - są spychani na margines lub na skraj jezdni przez innych uczestników ruchu, kierowców. 92,1 procent ankietowanych wskazuje, że możliwość jechania rowerem oddzielnie od ruchu samochodowego jest dla nich bardzo ważna" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Polską Unię Mobilności Aktywnej.

120 kilometrów dróg rowerowych

W Bydgoszczy jest 120 km dróg rowerowych i co roku przybywają kolejne. - Nowa ścieżka rowerowa powstaje przy ulicy Smukalskiej. Trwają też zaawansowane prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż Jeździeckiej. Nowa infrastruktura ułatwi bezpieczne poruszanie się pomiędzy różnymi częściami Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku oraz dojazd do pobliskich miejscowości na terenie gminy Osielsko - informują urzędnicy.

We wrześniu miasto zleciło zaprojektowanie kolejnych 7 km tras rowerowych, a w przyszłym roku ma ruszyć budowa drogi ze Śródmieścia na Bartodzieje.

Projekty rowerowe w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim

W mieście cały czas jest jednak wiele do poprawy. O lepszą infrastrukturą dla rowerzystów oraz nowe ścieżki od lat walczą społecznicy. Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna złożyło na przykład dwa projekty do tegorocznego Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. - Pierwszym jest postawienie 500 stojaków na terenie miasta, w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców - mówi nam Sebastian Nowak. - Drugi projekt to kontynuowanie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Powstańców Wielkopolskich. To małe projekty, które usiłujemy przemycić - dodaje.

Stowarzyszenie ma już na koncie małe sukcesy. W ubiegłym tygodniu - z jego inicjatywy - rozpoczęła się budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Powstańców Wielkopolskich, od parkingu Komendy Wojewódzkiej Policji do ulicy Jastrzębiej.

Głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim potrwa do 15 grudnia. Ankietę dotyczącą Badania Klimatu Rowerowego można z kolei wypełnić do końca roku. Ogłoszenie wyników Badania Klimatu Rowerowego odbędzie się w maju 2023 roku, w Poznaniu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny