"Chcemy, żeby mieszkańcy mogli mieć dzieci, także z in vitro". W Bydgoszczy walczą o przedłużenie programu

- Chcemy, żeby te procedury istniały dalej, by bydgoszczanki i bydgoszczanie mogli mieć dzieci, także z in vitro - mówią przedstawicielki Platformy Obywatelskiej. W grudniu kończy się miejski program dofinansowania metody zapłodnienia pozaustrojowego. W ciągu ostatnich czterech lat z finansowej pomocy skorzystało 500 par. Urodziło się 54 dzieci.
Zobacz wideo

W 2016 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zakończył ogólnopolski program współfinansowania procedury in vitro. Samorządy wzięły wówczas sprawy w swoje ręce i powołały lokalne programy wspierające finansowo pary zmagające się z niepłodnością. Bydgoszcz uruchomiła swój program w 2019 roku. W grudniu tego roku program się kończy.

- Z tej formy wsparcia skorzystało w sumie ponad pół tysiąca osób, co dało efekt w postaci 68 ciąż i 54 urodzeń. Biorąc pod uwagę pandemię, a także fakt, że informację o ciąży zakwalifikowane pary przekazują dobrowolnie, odsetek ciąż w granicach 30 procent jest wynikiem bardzo dobrym - informują urzędnicy bydgoskiego ratusza.

Przez cztery lata miasto wydało na program 2 mln złotych. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców, ratusz planuje uruchomić kolejną edycję na lata 2023-2026. Projekt uchwały w tej sprawie będzie rozpatrywany na sesji Rady Miasta Bydgoszczy 23 listopada. - Na pewno będziemy bronić tego, by te procedury istniały dalej. Żeby bydgoszczanki i bydgoszczanie mogli mieć dzieci także z in vitro - zapewnia radna Joanna Czerska-Thomas z Koalicji Obywatelskiej.

7 tysięcy złotych na parę

Program na kolejne cztery lata zakłada podwyższenie kwoty dofinansowania - z 5 do 7 tysięcy złotych na parę.

Dyskusja nad projektem uchwały na pewno będzie zacięta, bo radni Prawa i Sprawiedliwości są przeciwni metodzie in vitro. W 2017 roku nieważność uchwały dotyczącej miejskiego programu stwierdził wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dlatego projekt udało się uruchomić dopiero od 2019 roku. - Mamy nadzieję, że radni opozycji, nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych, tym razem nie będą stali na przeszkodzie, aby projekt tej uchwały odpowiednio przygotować - liczy przewodnicząca rady miasta Monika Matowska z PO.

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Platforma Obywatelska rozpoczęła w piątek zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym refundacji procedury in vitro. Swoje poparcie można deklarować także w Bydgoszczy. - Zapraszamy do najbliższych biur parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Zapraszamy też do kontaktu przez media społecznościowe - zachęca Matowska. - Liczymy, że szybko uda się zebrać podpisy. Ustawa sprawdziła się kilka lat temu i wierzymy, że teraz ten projekt też odniesie sukces - dodaje.

Według szacunków niepłodność dotyka nawet co piątej pary w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny