"Ważne, by dzieci potrafiły szanować każdą odmienność". W Bydgoszczy rusza Szkoła Otwarta i Tolerancyjna

- Chcemy, by młodzi ludzie myśleli samodzielnie i byli wolni w podejmowaniu decyzji - mówią koordynatorzy miejskiego programu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna, którego VI edycja ruszyła w Bydgoszczy. Uczniowie z 60 placówek będą brali udział w warsztatach, spotkaniach i konkursach promujących postawą tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.
Zobacz wideo

Autorski program wystartował w Bydgoszczy w 2017 roku. Po trudnych latach pandemii znów wrócą stacjonarne zajęcia, warsztaty, debaty i spotkania. - Mamy 10 tysięcy czynnych uczestników naszego projektu. To młodzi ludzie, którym mówimy, że mają myśleć samodzielnie - podkreśla koordynator Przemysław Nowakowski. - Prosimy ich o to, żeby spróbowali być bardziej świadomi przy podejmowaniu różnych decyzji i bardziej otwarci na świat i innych ludzi - dodaje.

 60 szkół w VI edycji programu

W bydgoskim projekcie mogą wziąć udział szkoły podstawowe oraz średnie, także niepubliczne. Zgłosić się można w dowolnym momencie. - Projekt zmierza ku temu, aby tak wychowywać dzieci i młodzież, by potrafili szanować każdą odmienność, bo tych przecież mamy wiele - zauważa wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Do dyskryminacji może prowadzić chociażby wiek, płeć, niepełnosprawność, pochodzenie, religia czy orientacja seksualna - wymienia.

W tym roku w programie bierze udział 60 szkół. W Auli Copernicanum, podczas inauguracji VI edycji projektu, spotykamy Zosię, uczennicę IV liceum Ogólnokształcącego. - U nas w szkole teraz trwa Tydzień Tolerancji. Przychodzą do nas dwie panie nauczycielki i rozmawiamy, dyskutujemy, mówimy o tym, czym jest tolerancja i jak jej uczyć, także osób starszych - tłumaczy nastolatka. - Myślę, że zawsze najważniejsza jest rozmowa z drugim człowiekiem - dodaje licealistka.

Będą warsztaty, debaty i gry miejskie

Hasłem tegorocznej edycji programu jest "Wind of change", czyli "Wiatr zmian". - Dużo będziemy mówić o korzeniach człowieczeństwa, czyli tego, co nas łączy - podkreśla Przemysław Nowakowski. - Liczba chętnych szkół nie zmalała. Udało nam się przetrwać trudny czas pandemii, z czego bardzo się cieszę. Jesteśmy i działamy, ale proszę pamiętać, że jest to długofalowy projekt - zauważa nasz rozmówca.

W tym roku szkolnym organizatorzy przygotowali 20 różnych działań, w których będą mogli wziąć udział uczniowie i nauczyciele. - Na pewno będą gry miejskie czy debaty z udziałem ekspertów i polityków - wymienia Nowakowski. - Będzie też festiwal kultur i masa konkursów. W dużej mierze będziemy odbywać taką sentymentalną podróż do 2019 roku, czyli przed pandemią, bo chcemy pokazać, jak dużo od tego czasu się zmieniło - dodaje.

Pierwsze wydarzenie "Tropiciele VI" odbędzie się 9 grudnia, w Zespole Szkół nr przy ulicy Nakielskiej 11.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny