Prezydent Torunia o sprzedaży węgla: Gdyby mi to ktoś powiedział kilka miesięcy temu, roześmiałbym się
- Gdyby kilka miesięcy temu ktoś mi powiedział, że będziemy zastanawiali się, jak sprzedawać węgiel, to po prostu roześmiałbym się i powiedział: "To nie nasze kompetencje" - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Rzeczywistość jest jednak taka, że mamy to nowe zadanie, tak jak inne samorządy. Chcemy w tym uczestniczyć, bo jest to działanie na rzecz naszych mieszkańców - dodaje.
Trzy firmy chcą sprzedawać tańszy węgiel z Kolumbii
Toruńscy urzędnicy zdecydowali, że w sprzedaży opału mieszkańcom pomogą firmy prywatne. - Wybraliśmy taki tryb, żeby nie angażować środków publicznych. Gdybyśmy zgłosili gminę jako podmiot, który będzie sprzedawał na warunkach preferencyjnych węgiel, to byśmy musieli w budżecie dokonać stosownych zmian, żeby mieć pieniądze na zakup - wyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
W mieście jest 16 przedsiębiorstw, które od lat handlują węglem, ale na apel samorządu odpowiedziała tylko jedna i dwie spoza miasta. - Które z nich ostatecznie będą sprzedawać mieszkańcom węgiel po niższej cenie, to jeszcze będzie podlegało ocenie - zaznacza Zaleski.
Firmy, które będą zajmowały się dystrybucją opału, kupią go od PGE Paliwa (Polskiej Grupy Energetycznej). Pytanie, jakiej będzie jakości? - Mamy gwarancję, że jest to węgiel z Kolumbii. On od wielu lat jest na polskim rynku i jego kaloryczność pozwala na to, że będzie normalnie palił się w piecach. Sprzedaż powinna ruszyć jeszcze w listopadzie - zapewnia Fiderewicz.
435 chętnych z 5750 uprawnionych do zakupu
Cena gwarantowana węgla nie może być wyższa niż 1,5 tys. złotych brutto za tonę, a sprzedawany nie może być więcej niż za 2 tys. złotuch. Różnica 500 złotych ma pokryć koszty transportu opału. Mieszkańcy będą mogli kupić 1,5 tony do końca tego roku i 1,5 tony do kwietnia 2023 roku.
Toruńscy urzędnicy zebrali już wstępne deklaracje od mieszkańców. Na razie chętne są tylko 453 osoby z 5750 uprawnionych do zakupu tańszego węgla. - Zgłosić się może każde gospodarstwo domowe, które otrzymało już dodatek węglowy bądź osoby, którym dodatek został przyznany, ale środków jeszcze nie otrzymały - wyjaśnia dyrektorka Wydziału Środowiska i Ekologii Halina Pomianowska.
- Ponadto ustawodawca umożliwił złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia dla osób, które nie składały wniosków o dodatek węglowy, ale kryterium weryfikującym jest wpisanie posiadanego źródła spalania paliw w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - dodaje urzędniczka.
Wnioski o wydanie zaświadczenia będzie można składać od 14 listopada. Dokumenty będą przyjmowane w Wydziale Środowiska i Ekologii.
Bydgoszcz zbiera wnioski, ale nie wie, kto będzie sprzedawał węgiel
W sąsiedniej Bydgoszczy urzędnicy przyjmują wnioski już od 9 listopada. Węgla jednak na razie nie ma. - Do tej pory nie mamy nawet wstępnej umowy, którą mielibyśmy podpisać ze spółkami upoważnionymi przez rząd do sprzedaży węgla - informuje rzeczniczka prezydenta Marta Stachowiak. - Jednocześnie miasto prowadzi zaawansowane rozmowy z firmami, które mogłyby podjąć się sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Będziemy informować, w jakich miejscach będzie on dostępny - dodaje.
Wniosek o preferencyjny zakup węgla można złożyć pisemnie w sześciu punktach Bydgoszczy :
- Wydział Świadczeń Rodzinnych UMB - ul. Wojska Polskiego 65 - w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy,
- Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Bydgoszczy - ul. Jezuicka 1 - w godzinach pracy urzędu,
- Punkt Obsługi Mieszkańców w CH Zielone Arkady - ul. Wojska Polskiego 1; poniedziałek-sobota w godz. 11-19 (od czwartku, 10.11),
- Biuro Meldunkowe nr 4 - ul. ppor. E. Gierczak 6 - w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy,
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - ul. Ogrodowa 9 - poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30,
- Dział Pomocy Środowiskowej MOPS - ul. Czerkaska 22 - jak wyżej.
Wniosek można też wysłać za pośrednictwem platformy e-PUAP.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
- Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?
- Waloryzacja emerytur 2023. Na takie podwyżki mogą liczyć seniorzy
- Ciężko ranny w Ukrainie polski wolontariusz będzie operowany w Dnieprze
- Xi Jinping w Moskwie. "Będzie kupa frazesów o przyjaźni, współpracy". Co wyniknie z "napinania muskułów"?