Zamieszanie z paszportami. Nie złożysz wniosku, bo urzędy wdrażają nowy system

Wydziały paszportowe w całym kraju będą przez kilka dni zamknięte, bo urzędnicy wdrażają nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych. - Klienci nie będą już musieli wypełniać papierowych wniosków - słyszymy w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Zobacz wideo

Rejestr Dokumentów Paszportowych ma usprawnić przyjmowanie wniosków o wydanie paszportu. Od 14 listopada nie będzie już trzeba wypełniać papierowych druków, bo wszystko odbędzie się elektronicznie. - Wystarczy, że klient przedłoży dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy. Po podaniu numeru PESEL wyświetlą nam się wszystkie dane - tłumaczy Joanna Stasiak z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. - Klient będzie składał podpis także elektronicznie, na specjalnym tablecie - dodaje urzędniczka.

Pamiętaj o dokumentach, zdjęciu i opłacie

Wdrażanie nowego systemu potrwa kilka dni, dlatego w tym czasie wydziały paszportowe w całym kraju będą zamknięte. Od 8 do 14 listopada urzędnicy będą mogli wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe i tylko "w szczególnie uzasadnionych i krytycznych przypadkach".

W Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku dokumentów nie można złożyć ani odebrać już od poniedziałku. - Wszystkich klientów zapraszamy ponownie w poniedziałek, 14 listopada. By złożyć wniosek - już w nowym systemie - proszę pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości oraz zdjęcia biometrycznego, nie starszego niż sześć miesięcy - przypomina Stasiak. - Trzeba też uiścić opłatę. W naszym urzędzie można m.in. zapłacić kartą. Jeśli przysługuje zniżka, to trzeba też mieć ze sobą dokument, który będzie ją potwierdzał - dodaje nasza rozmówczyni.

Po zmianach każdy będzie mógł otrzymać informację o tym, że paszport czeka na odbiór, e-mailem lub SMS-em, a jego odbiór potwierdzić odciskiem palca. Ponadto, gdy zniszczymy lub zgubimy dokument, to będziemy mogli zgłosić to przez Internet. Obywatele mają też otrzymywać powiadomienia o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności paszportu.

Na Kujawach ponad 87 tys. wniosków od początku roku

W tym roku Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przyjął rekordową liczbę wniosków o wydanie paszportu. Od początku roku do 27 października było ich aż 87 tys., a to jeszcze nie koniec.

- Spodziewamy się sporych kolejek także w grudniu, przed wyjazdami na zimowe ferie - mówi nam Stasiak. - Dużo osób przyjeżdża też do Polski na święta i wykorzystuje ten czas także na wyrobienie nowego dokumentu - dodaje.

Rekordowym miesiącem tego roku był marzec - wówczas urzędnicy przyjęli 15,3 tys. druków. Dla porównania - w całym 2021 roku było ich 45,5 tys., a w 2020 roku 30,4 tys. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z