Zamieszanie z paszportami. Nie złożysz wniosku, bo urzędy wdrażają nowy system
Rejestr Dokumentów Paszportowych ma usprawnić przyjmowanie wniosków o wydanie paszportu. Od 14 listopada nie będzie już trzeba wypełniać papierowych druków, bo wszystko odbędzie się elektronicznie. - Wystarczy, że klient przedłoży dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy. Po podaniu numeru PESEL wyświetlą nam się wszystkie dane - tłumaczy Joanna Stasiak z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. - Klient będzie składał podpis także elektronicznie, na specjalnym tablecie - dodaje urzędniczka.
Pamiętaj o dokumentach, zdjęciu i opłacie
Wdrażanie nowego systemu potrwa kilka dni, dlatego w tym czasie wydziały paszportowe w całym kraju będą zamknięte. Od 8 do 14 listopada urzędnicy będą mogli wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe i tylko "w szczególnie uzasadnionych i krytycznych przypadkach".
W Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku dokumentów nie można złożyć ani odebrać już od poniedziałku. - Wszystkich klientów zapraszamy ponownie w poniedziałek, 14 listopada. By złożyć wniosek - już w nowym systemie - proszę pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości oraz zdjęcia biometrycznego, nie starszego niż sześć miesięcy - przypomina Stasiak. - Trzeba też uiścić opłatę. W naszym urzędzie można m.in. zapłacić kartą. Jeśli przysługuje zniżka, to trzeba też mieć ze sobą dokument, który będzie ją potwierdzał - dodaje nasza rozmówczyni.
Po zmianach każdy będzie mógł otrzymać informację o tym, że paszport czeka na odbiór, e-mailem lub SMS-em, a jego odbiór potwierdzić odciskiem palca. Ponadto, gdy zniszczymy lub zgubimy dokument, to będziemy mogli zgłosić to przez Internet. Obywatele mają też otrzymywać powiadomienia o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności paszportu.
Na Kujawach ponad 87 tys. wniosków od początku roku
W tym roku Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przyjął rekordową liczbę wniosków o wydanie paszportu. Od początku roku do 27 października było ich aż 87 tys., a to jeszcze nie koniec.
- Spodziewamy się sporych kolejek także w grudniu, przed wyjazdami na zimowe ferie - mówi nam Stasiak. - Dużo osób przyjeżdża też do Polski na święta i wykorzystuje ten czas także na wyrobienie nowego dokumentu - dodaje.
Rekordowym miesiącem tego roku był marzec - wówczas urzędnicy przyjęli 15,3 tys. druków. Dla porównania - w całym 2021 roku było ich 45,5 tys., a w 2020 roku 30,4 tys.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Dawid Kubacki kończy sezon. "Nie to jest teraz najważniejsze"
- Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
- Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?
- Waloryzacja emerytur 2023. Na takie podwyżki mogą liczyć seniorzy
- Ciężko ranny w Ukrainie polski wolontariusz będzie operowany w Dnieprze