Będą świecić, ale skromniej. Budżet na iluminacje świąteczne okrojony o połowę. "Musimy oszczędzać"

Bydgoszcz wyda w tym roku na świąteczne iluminacje 300 tys. złotych - to prawie o połowę mniej, niż w 2021 roku. - Musimy szukać oszczędności, gdzie tylko się da, ale zrobimy wiele, żeby Stare Miasto wyglądało w te święta pięknie - zapewniają władze Bydgoszczy. Montaż ozdób ruszy już w przyszłym tygodniu.
Zobacz wideo

Świąteczne iluminacje co roku przyciągają na Stary Rynek i ulicę Mostową tłumy mieszkańców. Bydgoszczanie chętnie pozują do zdjęć na tle aniołów, rozświetlonej karety z reniferami czy w fotelu z prezentami. W tym roku także będzie okazja do świątecznego spaceru i pamiątkowej fotografii, ale - z powodu trudnej sytuacji finansowej miasta - ozdoby będą skromniejsze.

250 tysięcy złotych oszczędności 

W 2021 roku Bydgoszcz wydała na świąteczne iluminacje 550 tys. złotych. W tym roku budżet nie przekroczy 300 tys. złotych.

"Szokujący wzrost kosztów energii elektrycznej, wzrost cen usług, szalejąca inflacja nam nie pomaga. Musimy szukać oszczędności, gdzie tylko się da" - czytamy w internetowym wpisie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. "Mimo niełatwej sytuacji finansowej zrobimy wiele, żeby Stare Miasto wyglądało w te święta pięknie" - zapewnia samorządowiec.

Montaż świątecznych ozdób rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. W okolicach Starego Rynku i ulicy Mostowej pojawią się m.in. podświetlane anioły i gracje, samochód, karoca z reniferami, fotel, a także bramy świetlne. - Na płycie Starego Rynku stanie świąteczne drzewko. Montaż kilkunastometrowego świerku zaplanowaliśmy na 18 listopada - zapowiada rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Tomasz Okoński. - W tym roku zrezygnowaliśmy z zakupu nowych ozdób i naprawy uszkodzonych elementów - dodaje.

Iluminacje rozbłysną także na zrewitalizowanym rynku w Starym Fordonie. Na początku grudnia - obok rozświetlonych aniołów - stanie tu także okazały świerk.

Jarmark Świąteczny ruszy 19 listopada

Miasto przygotowuje też Jarmark Świąteczny, który rozpocznie się już 19 listopada i potrwa do 22 grudnia. Na moście Staromiejskim i na Starym Rynku staną drewniane budki, w których 28 wystawców z całego województwa będzie sprzedawać świąteczne osoby, rękodzieło, a także regionalną żywność. - Nie zabraknie miodów z pasiek i ryb, słodyczy z rzemieślniczych wytwórni, barszczu i pierogów na święta - informują urzędnicy.

Przed spichrzami na ulicy Mostowej stanie scena, na której będą występować lokalni artyści, a na placu Teatralnym będzie zimowe miasteczko z atrakcjami dla najmłodszych.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z