Tysiące mieszkańców czeka na dodatek węglowy. "Przelaliśmy 5,2 mln złotych"

Ponad 7,6 tysiąca mieszkańców Bydgoszczy wciąż czeka na wypłatę dodatku węglowego. Do tej pory urzędnicy przelali 5,2 mln złotych na konta ponad 1,7 tys. osób. Urząd miasta przyjmuje też wnioski o dodatek do pelletu, oleju, drewna i gazu LGP, jednak na razie zainteresowanie jest małe.
Zobacz wideo

14 mln złotych na wypłatę mieszkańcom dodatku węglowego otrzymał od wojewody kujawsko-pomorskiego bydgoski ratusz. Wnioskował o blisko 19 mln złotych. Dystrybucja środków ruszyła w piątek, tuż po nadzwyczajnej sesji rady miasta, podczas której radni przyjęli uchwałę o zmianach w budżecie. Bez tych zmian wypłata pieniędzy byłaby niemożliwa. 

Do tej pory na konta mieszkańców Bydgoszczy urzędnicy przelali 5,2 mln złotych. - Wypłaty realizujemy na bieżąco - informuje rzeczniczka prezydenta Marta Stachowiak. - Pieniądze ma już ponad 1700 osób - dodaje.

9400 wniosków o dodatek węglowy

Od 17 sierpnia bydgoszczanie złożyli w Wydziale Świadczeń Rodzinnych 9,4 tys. wniosków o 3 tys. złotych dofinansowania do zakupu węgla. Urzędnicy szacują, że w sumie takich wniosków wpłynie około 10 tys. - Czas na rozpatrzenie dokumentów i wypłatę środków został wydłużony do 60 dni, ale dziś wynosi u nas średnio 17 dni - informuje Stachowiak. - Warunkiem jest oczywiście wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przypominamy też, że dodatek przysługuje na jedno gospodarstwo domowe - podkreśla rzeczniczka.

Od kilku dni urzędnicy przyjmują też wnioski o dodatek do pelletu, gazu LPG, oleju oraz drewna kawałkowego, jednak na razie nie cieszą się one dużą popularnością. Bydgoszczanie złożyli do tej pory zaledwie 152 wnioski. - Przypominamy, że dodatki te nie są wypłacane osobom, które ogrzewają swoje domy lub mieszkania gazem ziemnym sieciowym - mówi Stachowiak. Według urzędników wnioski może złożyć około 5 tys. bydgoszczan.

Dodatek wynosi 3 tys. złotych w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, 1 tys. złotych - kiedy dom ogrzewamy drewnem kawałkowym, 2 tys. złotych w przypadku ogrzewania na olej opałowy oraz 500 złotych dla ogrzewania na LPG.

Gdzie składać wnioski w Bydgoszczy?

Wnioski o dodatek węglowy lub na pellet, olej, drewno kawałkowe i gaz LPG można składać do 30 listopada w Wydziale Świadczeń Rodzinnych przy ulicy Wojska Polskiego 65, a także on-line - przez ePUAP.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny