Nawał kocich dzieci. Bydgoskie schronisko prosi o pomoc

Potrzebna jest przede wszystkim dobrej jakości karma, ale też podkłady higieniczne, koce czy ręczniki - apeluje Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy, do którego w ostatnim czasie trafia coraz więcej zwierząt, zwłaszcza tych niedawno urodzonych.
Zobacz wideo

- Zawsze o tej porze roku trafiają do nas kocie i psie maleństwa - mówią nam pracownicy schroniska przy ulicy Grunwaldzkiej. Pocieszający jest jedynie fakt, że tym razem jest ich nieco mniej niż w poprzednich sezonach. - To dobry znak, bo ludzie zaczęli inaczej myśleć o swoich czworonożnych podopiecznych i - przynajmniej niektórzy - nie pozwalają im się bezsensownie rozmnażać - słyszymy w schronisku.

Małe pieski i kotki potrzebują jedzenia, którego w schronisku - w tak dużej ilości - nie ma. Dlatego opiekunowie zwierząt zwracają się z apelem do mieszkańców Bydgoszczy (i nie tylko) o pomoc. Potrzebna jest przede wszystkim karma - ważne jednak, by była dobrej jakości, bo po kiepskim jedzeniu marketowym zwierzaki zwyczajnie chorują. 

- Psy uwielbiają przysmaki, tak jak my wszyscy. Dlatego, jeśli ktoś chciałby nas wesprzeć, może przynieść suszone przysmaki, na przykład kurze łapki. Potrzebne są też materiały higieniczne, takie jak podkłady, rękawiczki jednorazowe w rozmiarze M czy żwirek dla kotów - wyliczają opiekunowie schroniska. Przydadzą się też obroże syntetyczne i legowiska nadające się do prania, a także kocyki i ręczniki. Te ostatnie mogą być używane, ale ważne, by były czyste, nieposzarpane i nadawały się do użytku.

A może ktoś pokocha Azora czy Kicię?

- Często jest tak, że ktoś przywozi do schroniska karmę czy inne rzeczy, spaceruje po naszym terenie, widzi te smutne, błagające o miłość psie i kocie oczy, i wychodzi z psem lub z kotem - mów Izabela Szolginia, dyrektor bydgoskiego schroniska dla zwierząt. Przyznaje, że widziała już wiele takich sytuacji. - Adoptowane zwierzęta zawsze cieszą. Oddajemy naszym czworonożnym podopiecznym całe serce, ale nic nie zastąpi im prawdziwego domu i kochającego człowieka - podkreśla.

Jeśli chodzi o koty, w bydgoskim schronisku prowadzone są tzw. kocie godziny. Jak wyjaśnia dyrektorka placówki, są to specjalne wizyty, podczas których bydgoszczanie (i nie tylko) mogą wejść do kociej woliery, bawić się ze zwierzętami, głaskać je i mówić do nich. - Koty są mądre. Wyczuwają dobrego człowieka, łaszą się do niego, siadają na kolanach i mruczą. Czasem po jednym, a czasem po kilku takich spotkaniach, wychodzą ze schroniska razem z nowym opiekunem - mówi Szolginia.

Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy powstało w 1950 roku na terenie leśnym przy ulicy Siedleckiej. Prowadziło je wtedy Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Od 1988 roku schronisko działa przy ulicy Grunwaldzkiej 298 na Osowej Górze. Początkowo wybudowano tam tylko sześć boksów i postawiono prowizoryczny barak, po kilku latach dobudowano kolejne 10 kojców. Nie było jednak kociarni, kanalizacji, zaplecza socjalnego, biura, gabinetu lekarza weterynarii i wielu koniecznych do prawidłowego funkcjonowania pomieszczeń. 

W 1990 roku kierownikiem, a później dyrektorem schroniska została Izabella Szolginia. Dwa lata później stało się ono jednostką Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wtedy też oddano do użytku nową część główną schroniska - z biurem, pokojem przyjęć i wydań psów i kotów do adopcji, zapleczem technicznym i gabinetem weterynaryjnym.

W 2019 roku, dzięki wieloletnim staraniom dyrekcji schroniska i przy wsparciu władz miasta, miejsce to zostało rozbudowane. Powstał nowoczesny budynek z salą edukacyjną, salą operacyjną, pomieszczeniem groomerskim i małym szpitalem. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej nowy budynek schroniska został wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Dary dla zwierząt przebywających w schronisku przywozić można od wtorku do piątku od godziny 10 do 18, a w dni wolne od 14 do 18. Można też zadzwonić pod numer 512 28 28 53 i umówić się na wizytę, by odwiedzić przebywające tu zwierzęta. Można wyjść z psami na spacer, pobawić się z kotkami lub po prostu zobaczyć, jak funkcjonuje schronisko.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny