Koniec dramatu mieszkańców Siernieczka? "Tu śmierdzi o różnych porach dnia i nocy"

Mieszkańcy bydgoskiego Siernieczka mają już dość fetoru z wysypiska firmy Remondis. Spółka od lat obiecuje budowę zamkniętych hal. Wreszcie widać światełko w tunelu. - Chcemy jeszcze w tym roku rozpocząć prace - deklaruje członek zarządu firmy.
Zobacz wideo

Zamknięte hale wyposażone w biofiltry oczyszczające powietrze i systemy zapobiegające wydostawaniu się fetoru na zewnątrz zbuduje Remondis na terenie swojej kompostowni przy ulicy Inwalidów. Spółka właśnie złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. - Chcemy jeszcze w tym roku rozpocząć prace budowlane. Dzięki inwestycji bydgoska instalacja będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju i będzie spełniała standardy najlepszych dostępnych technik. Zastosowane rozwiązania zwiększą efektywność zagospodarowania odpadów. Pozwolą również wyeliminować występujące, zwłaszcza w okresie letnim, uciążliwości zapachowe zgłaszane przez mieszkańców - mówi Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis Bydgoszcz. Na tę inwestycję mieszkańcy Siernieczka czekają od lat.

- Śmierdzi o różnych porach dnia i nocy. Fetor, zależnie od kierunku wiatru, czuć i obok, na cmentarzach, i dalej, w okolicy fordońskich galerii handlowych albo w drugą stronę, na Bartodziejach - skarżą się mieszkańcy osiedla. Najgorzej jest, kiedy robi się ciepło. Bydgoszczanie nie mogą nawet otworzyć okien, bo smród jest nie do wytrzymania.

Źródłem nieprzyjemnego zapachu jest składowisko śmieci przy ulicy Inwalidów. Mieszkańcy piszą w tej sprawie listy do władz miasta, regionu czy do posłów. Blokowali też ulicę. W 2019 roku zdesperowani zorganizowali blokadę ważnej w mieście ulicy Fordońskiej. Nagłośnienie sprawy spowodowało, że Remondis obiecał rozpocząć działania ograniczające smród z instalacji. Wtedy też powołano radę społeczną, w skład której wchodzą przedstawiciele mieszkańców osiedla Siernieczek, urzędu miasta oraz branżowi eksperci. Minęły trzy lata i widać światełko w tunelu.

Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku

- W pierwszej kolejności procesowi hermetyzacji zostanie poddana kompostownia, czyli główne źródło występujących okresowo odorów. W drugim etapie przebudowa obejmie sortownię. Pozytywne efekty będą widoczne i odczuwalne już po kilku miesiącach od wbicia pierwszej łopaty - zapewniają przedstawiciele spółki. Dzięki inwestycji rozładunek odpadów oraz proces ich zagospodarowania przebiegać będą w zamkniętych halach. Inwestycja pochłonie ok. 40 mln zł.

17 sierpnia wniosek o pozwolenie na budowę wraz z dokumentacją dotyczącą inwestycji wpłynął do Urzędu Miasta Bydgoszczy. Podczas lipcowego posiedzenia rady społecznej założenia projektu budowlanego poznali przedstawiciele mieszkańców osiedla Siernieczek. Inwestycja posiada już decyzję środowiskową i warunki zabudowy.   

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny