Mieszkańcy już w kolejce po dodatek węglowy. "Mieszkam na parterze, to z piwnicy zimno"

REKLAMA
- Potrzebuję tonę węgla na zimę. Mam małą emeryturę, to za co mam go kupić? - zastanawia się mieszkanka bydgoskiego Okola, która przyszła złożyć wniosek o dodatek węglowy. 3 tysiące złotych jednorazowego wsparcia przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewane są węglem kamiennym lub jego pochodnymi. W Bydgoszczy dokumenty przyjmowane są w urzędzie miasta przy ulicy Wojska Polskiego 65.
REKLAMA
Zobacz wideo

W Wydziale Świadczeń Rodzinnych na razie nie ma długich kolejek, choć ruch jest spory. Na korytarzu spotykamy dwie mieszkanki Okola. Kobiety są sąsiadkami z jednej kamienicy i razem przyjechały do urzędu, żeby złożyć wnioski. - Jadę na wakacje i dlatego muszę to załatwić - mówi nam pani Brygida. - Mam ze sobą wydrukowany z internetu wniosek, ale muszę wszystko przepisać na ten, który dostałam w urzędzie - pokazuje.

REKLAMA

Jej sąsiadka, pani Danuta, z niecierpliwością czeka na rządowe wsparcie. - Co ja mogę kupić za swoją emeryturę? Potrzebuję 1,5 tony węgla na zimę. Drewno jest drogie, kosztuje 140 złotych za metr sześcienny. Mieszkam na parterze, to z piwnicy zimno leci - tłumaczy. Z kolei pani Brygida musi kupić tonę węgla i drewno. - Trzeba zabezpieczyć się na zimę. Jestem wdową, to wiadomo, łatwo nie jest - dodaje.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy

Dodatek węglowy przysługuje tym gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, piec kaflowy, kominek, kuchnia węglowa, koza, piecokuchnia zasilane paliwami stałymi, czyli węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającym co najmniej 85 procent węgla kamiennego. Dodatek węglowy nie jest wypłacany gospodarstwom domowym podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej

We wniosku trzeba podać dane wnioskodawcy, czyli imię i nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania, a także źródło ogrzewania na paliwo stałe. Konieczne jest też wskazanie numer rachunku bankowego, na który mają być przelane pieniądze.

Bez wpisu do CEEB odejdziemy z kwitkiem

Warunkiem otrzymania finansowego wsparcia jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. - By przyspieszyć procedurę, można mieć ze sobą zaświadczenie potwierdzające wpis, bo nie wszystkie deklaracje złożone przez mieszkańców Bydgoszczy są już wprowadzone do systemu informatycznego - wyjaśnia zastępczyni dyrektora Wydziału Świadczeń Rodzinnych Sylwia Wronka. - Od rana mieliśmy kilka osób, które chciały u nas dokonać wpisu do CEEB, bo wcześniej tego nie zrobiły [termin minął 30 czerwca - red.] i musieliśmy je odesłać do urzędu na ulicę Grudziądzką, gdzie deklaracje są przyjmowane - dodaje nasza rozmówczyni.

REKLAMA

Gdzie i w jakich godzinach złożyć wniosek

W Bydgoszczy wnioski o dodatek węglowy przyjmuje Wydział Świadczeń Rodzinnych przy ulicy Wojska Polskiego 65 na parterze - główne wejście do budynku. Można je składać w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 8-16, we wtorek w godz. 8-18 a w piątek w godz. 8-14.

Według szacunków urzędników, w Bydgoszczy z dodatku węglowego skorzysta około 10 tys. gospodarstw domowych. Pieniądze będą wypłacane w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory