Bydgoszcz. Zapowiadają budowę nowego Centrum Kultury, choć nie mają na to pieniędzy

REKLAMA
W Bydgoszczy powstanie Centrum Kultury Fordon. Inwestycja ma kosztować 60 mln zł, które ratusz dopiero chce pozyskać ze środków unijnych lub rządowych. - Z budżetu miasta nie jesteśmy w stanie zrobić tej inwestycji - mówią urzędnicy. Zapraszają też bydgoszczan do konsultacji społecznych.
REKLAMA
Zobacz wideo

Na nowe miejsce spotkań kulturalnych zostanie zaadaptowany budynek po XIII Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Gawędy 5, którym będzie zarządzać Miejskie Centrum Kultury. - Nowy obiekt będzie spełniał trzy funkcje - zapowiada wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Jedna jest już tam realizowana, czyli Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ale w obiekcie będzie też dom kultury oraz popołudniowa szkoła muzyczna dla dzieci uczących się w szkołach podstawowych w Fordonie - dodaje.

REKLAMA

W budynku znajdzie się wielofunkcyjna sala koncertowo-teatralna na 300 miejsc siedzących wraz z salami prób, garderobami i zapleczem reżyserskim. Sala będzie też przystosowana do projekcji filmowych i organizacji sympozjów czy konferencji. W centrum znajdzie się też biblioteka z czytelnią, świetlica, sale komputerowe, a także nowe, jasne foyer z ogrodem zimowym. Będzie również kawiarnia z przestrzenią co-workingową oraz pięć sal spotkań dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Szykują pozwolenie na budowę, chociaż nie mają pieniędzy

Wydział inwestycji bydgoskiego ratusza szykuje już całą dokumentację i pozwolenie na budowę, chociaż na razie nie ma pieniędzy na przeprowadzenie remontu. Zaadaptowanie budynku wraz z wyposażeniem ma kosztować około 60 mln zł. Urzędnicy chcą pozyskać pieniądze z funduszy rządowych lub unijnych.

- Na szczęście inwestycję można podzielić na trzy etapy i każdy zrobić osobno - tłumaczy Iwona Waszkiewicz. - Jeżeli pojawią się konkursy chociażby z funduszy unijnych, gdzie będzie można uzyskać 20 milionów złotych albo pojawi się nagle dodatkowy nabór z programu Polski Ład na 15 milionów złotych, gdzie trzeba w ciągu miesiąca czy dwóch złożyć wniosek z pełną dokumentacją, to chcemy być gotowi - dodaje.

Sąsiedzki Dom Kultury i Dzielnicowy Dom Kultury

Prace nad utworzeniem nowego centrum kultury dla mieszkańców Fordonu zaczęły się kilka lat temu. - W 2019 roku zorganizowaliśmy warsztaty, w których brały udział różne grupy społeczne, czyli młodzież, liderzy lokalni, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych - tłumaczy kierownik Laboratorium Kultury Miejskiego Centrum Kultury Marcin Płocharczyk. - Powstał raport, który wskazał nam, jak ta nowa instytucja powinna funkcjonować - dodaje.

REKLAMA

Centrum Kultury Fordon będzie składać się z trzech instytucji: Sąsiedzkiego Domu Kultury, Domu Kultury oraz Dzielnicowego Domu Kultury. W budynku przy ulicy Gawędy są już jednak realizowane różne projekty. - Obserwujemy tam niesamowitą aktywność szkół, seniorów, przedszkoli - przyznaje dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska. - Powstają ogrody społeczne. Zaczęły się już projekt filmowe, które trwają. To jest ogromna wartość - dodaje.

Konsultacje społeczne i spacer architektoniczny

24 sierpnia ruszą konsultacje społeczne dotyczące tego, jak centrum ma ostatecznie wyglądać i czym się zajmować. - Do konsultacji zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, gdyż liczymy, że z tego obiektu będą korzystać nie tylko osoby z Fordonu, ale też innych części Bydgoszczy - mówi Iwona Waszkiewicz. - Obszerna dokumentacja tej koncepcji znajduje się na naszej stronie internetowej. Każdy może wypełnić kartę konsultacyjną lub wziąć udział w spacerze architektonicznym - dodaje zastępczyni prezydenta.

Spacer po obiekcie odbędzie się 6 września o godz. 17. Będzie można spotkać się z pracownikami Miejskiego Centrum Kultury oraz projektantami i obejrzeć każde pomieszczenie, zobaczyć jak wygląda obecnie i jaka będzie dla niego funkcja w przyszłości. Po spacerze będzie można zgłosić swoje uwagi do projektu adaptacji budynku. Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Konsultacje społeczne potrwają od 24 sierpnia do 14 września. Kompletowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę potrwa około roku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory