Bydgoszcz. Pięć nowych parkingów gotowych, ale parkować jeszcze nie można. System ruszy jesienią

W Bydgoszczy zakończyła się budowa pięciu parkingów Park & Ride. Kierowca opłacający bilet parkingowy, będzie mógł - razem z pasażerami - jeździć za darmo komunikacją miejską. Opłata za godzinę parkowania zaczyna się od 6 złotych.
Zobacz wideo

Parkingi Park & Ride powstały na rogatkach Bydgoszczy - na Węźle Zachodnim (75 miejsc), w Lesie Gdańskim (125 miejsc) i na Przylesiu (160 miejsc) oraz w centrum miasta - na Rondzie Kujawskim (140 miejsc) oraz na ulicy Grudziądzkiej (570 miejsc).

- System polega na tym, że kierowca pozostawia auto na parkingu, pobiera bilet i może na nim podróżować po mieście komunikacją miejską, czyli tramwajami i autobusami - wyjaśnia rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Tomasz Okoński. - Wraca potem na parking, opłaca bilet i wyjeżdża z parkingu - dodaje.

10 godzin parkowania na Grudziądzkiej za 38 złotych

Ceny za parkowanie zależą od liczby godzin i osób jadących autem. I tak na przykład opłata za godzinę parkowania - za jednego lub dwóch pasażerów - wynosi 6 złotych, a za pięciu pasażerów 7,50 złotych. Gdy będziemy chcieli na przykład rano zostawić auto i pojechać do pracy komunikacją miejską, wówczas za 9-10 godzin parkowania zapłacimy od 12 złotych za jednego lub dwóch pasażerów, do 25,50 złotych za pięciu pasażerów. Taka sama kwota obowiązuje do maksymalnie 22 godzin parkowania.

Wyjątkiem jest parking przy ulicy Grudziądzkiej, gdzie stawki są znacznie wyższe i sięgają od 36,50 do 38 złotych za dobę, w zależności od liczby pasażerów. Urzędnicy liczą, że ze wszystkich parkingów będą korzystać nie tylko mieszkańcy, ale też przyjezdni. - Wzorujemy się na innych europejskich miastach, które są chętnie odwiedzane przez turystów i tworzą przyjazną przestrzeń - wyjaśnia Okoński.

System ruszy jesienią

Choć parkingi są już gotowe, to kierowcy skorzystają z nich najwcześniej jesienią. Drogowcy muszą jeszcze wpiąć wszystko do systemu informatycznego. - Pamiętajmy, że to nie tylko miejsca postojowe, szlabany, parkometry, ale też cały system informatyczny - wyjaśnia Okoński. - Będzie specjalna aplikacja, będą kamery oraz tablice na wlotach do miasta, informujące o miejscach postojowych. Chcielibyśmy, aby po wakacjach cały ten system został uruchomiony - dodaje nasz rozmówca.

Parkingi będą na bieżąco monitorowane w Centrum Nadzoru, które zostało przygotowane w urzędzie miasta przy ulicy Grudziądzkiej. Budowa systemu Park & Ride w Bydgoszczy kosztowała 45 mln złotych, z czego aż 37 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów