"Musieliśmy dołożyć 14 milionów". Ruszył remont Teatru Polskiego w Bydgoszczy

W Bydgoszczy rusza kapitalny remont Teatru Polskiego - dużo droższy niż pierwotnie planowano. - Musieliśmy dołożyć 14 mln złotych, żeby w ogóle rozstrzygnąć przetarg - mówią władze miasta. Remont 73-letniego budynku potrwa prawie półtora roku, ale w tym czasie spektakle będą grane m.in. w aulach, szkołach i pawilonach.
Zobacz wideo

- Inwestycja będzie polegała przede wszystkim na przebudowie i modernizacji głównej sali wraz ze sceną, całej strefy widza, ale także foyer - wymienia wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Będzie również dobudowana nowa część do istniejącego budynku oraz zostaną wymienione wszystkie podstawowe instalacje. Zmieni się także elewacja i otoczenie teatru - dodaje.

Remont będzie dużo droższy

Początkowo remont miał kosztować 26 mln złotych, z czego 7 mln to unijne dofinansowanie. Jednak z powodu galopujących cen, Rada Miasta Bydgoszczy musiała skorygować budżet i dołożyć do inwestycji jeszcze 14 mln złotych, żeby w ogóle rozstrzygnąć przetarg.

Wykonawcą robót jest bydgoska firma KWK Construction. - Budynek jest ciekawy, posiada bardzo dobrą konstrukcję. Najtrudniejszym zadaniem będzie podniesienie dachu - tłumaczy prezes Waldemar Kapczyński. - Niestety inwestycja nie będzie też łatwa, bo czasy są okropne i spotykamy się z wieloma problemami dotyczącymi finansów. Mamy jednak nadzieję, że teatr, który zbudujemy, będzie dla miasta wizytówką - dodaje.

Pięć premier w nowym sezonie, a w październiku Festiwal Prapremier

Remont nie będzie ograniczał działalności artystycznej. W nowym sezonie 2022/23 w Teatrze Polskim zaplanowano pięć premier. - Pierwsza, pod tytułem "Ameryka", odbędzie się już 9 września na małej scenie - informuje zastępczyni dyrektora ds. programowych Julia Holewińska. - Przed nami też premiery w reżyserii Anity Sokołowskiej czy Jędrzeja Piaskowskiego - dodaje.

Spektakle będą wystawiane w różnych miejscach w Bydgoszczy. - Nadal będą odbywać się na małej scenie teatru, ale zapraszamy też do pawilonu przy Rywalu, do auli I Liceum Ogólnokształcącego czy Auli Copernicanum - wymienia dyrektor Wojciech Faruga. - Mamy nadzieję, że dzięki temu teatr stanie się instytucją, która jest jeszcze bliżej bydgoszczan i bydgoszczanek - dodaje.

Mimo czasowego braku siedziby, teatr zorganizuje też jesienią lubiany przez widzów Festiwal Prapremier. - Rozpoczniemy 14 października pokazem niezwykłego spektaklu, przygotowanego przez nasze ukraińskie rezydentki: "Życie na wypadek wojny" - mówi Holewińska. - Będziemy też gościć spektakle z Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Nowego w Warszawie, a także performance i czytania w ramach nagrody "Aurora". W tym roku mamy pięć finalistek tej nagrody z Polski, Serbii, Rumunii i Ukrainy - dodaje zastępczyni dyrektora. Bilety na spektakle można już kupować on-line. Kasa zostanie otwarta 24 sierpnia.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny