Bydgoszcz. Szukają wolontariuszy, którzy nauczą Ukraińców języka. "Przyjmiemy każdego, kto mówi poprawnie po polsku"
Stowarzyszenie Śródmiejskie prowadzi kursy języka polskiego dla Ukraińców od początku wybuchu wojny. Dwa, trzy razy w tygodniu na zajęcia do siedziby stowarzyszenia przy ulicy Dworcowej 19 (wejście od ulicy Warmińskiego) przychodzą przede wszystkim osoby, które chcą podjąć w Polsce pracę, a znajomość języka jest im do tego niezbędna. - Żeby kursy były intensywne i skuteczne, grupy muszą być małe, kilkuosobowe i dlatego potrzebujemy więcej nauczycieli - tłumaczy Marek Koczwara ze stowarzyszenia. - Według lektorów, którzy z nami współpracują, kilkumiesięczne kursy pozwalają na zdanie egzaminu na poziomie B1 - dodaje.
"Przyjmiemy każdego, choć preferujemy polonistów"
Stowarzyszenie poszukuje chętnych osób, które - w ramach wolontariatu - poprowadzą kursy języka polskiego dla dorosłych. - Przyjmiemy każdego, kto mówi poprawnie po polsku - śmieje się Koczwara. - Chociaż oczywiście preferujemy osoby z wykształceniem polonistycznym. Bardzo dobrymi wykładowcami są też osoby, które uczą języków obcych. Chętnie widzielibyśmy również Ukraińców czy Białorusinów, którzy od wielu lat mieszkają w Polsce i dobrze znają nasz język - tłumaczy.
Zdaniem społeczników Ukrainki - bo to głównie one korzystają z kursów - są bardzo zdeterminowane do nauki i bardzo szybko robią postępy. - Część osób tu przyjeżdża pewnie z zamiarem pozostania przez kilka miesięcy, ale obawiamy się, że sytuacja w Ukrainie będzie trudna przez wiele, wiele kolejnych miesięcy, a może nawet i lat. Dlatego ta znajomość języka polskiego jest taka ważna - dodaje nasz rozmówca.
"Satysfakcja z uczenia dzieci jest bardzo duża"
Od kilku miesięcy w Stowarzyszeniu Śródmiejskim pomaga wolontariuszka Katarzyna Kuropatwińska. - Uczę ukraińskie dzieci od września, początkowo były to dzieci emigrantów, po wybuchu wojny - także uchodźcze. Jestem filologiem polskim, ale dotąd nie praktykowałam zawodu. Natomiast kiedy nastało takie zapotrzebowanie, wróciłam do zawodu - tłumaczy w rozmowie z TOK FM.
Zajęcia z języka polskiego dla dzieci i młodzieży odbywają się dwa razy w tygodniu, po 45 minut. Są grupy dla młodszych uczniów w wieku 7-12 lat oraz starszych w wieku 13-17 lat. - Bardzo chcą się uczyć polskiego. Dzieciaki szybko chłoną wiedzę. Jest satysfakcja z ich postępów - dodaje z uśmiechem Kuropatwińska.
Świetlica, "Sklep za Dziękuję" i pomoc psychologa
Stowarzyszenie Śródmiejskie - oprócz kursów języka polskiego - prowadzi także świetlicę dla ukraińskich dzieci oraz punkt pomocy psychologicznej dla uchodźców. - W naszym gabinecie psycholożki Ukrainki pomagają osobom, które wymagają wsparcia. W poważniejszych przypadkach mamy też możliwość konsultacji z lekarzami z jednej z bydgoskich klinik psychiatrycznych - mówi Marek Koczwara.
Stowarzyszenie Śródmiejskie prowadzi też przy ulicy Pod Blankami 59 "Sklep za Dziękuję" dla uchodźców z Ukrainy, z którego każdego tygodnia korzysta kilkaset osób.
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Prof. Markowski ostrzega przed "oszustwami wyborczymi, które się szykują". Jaką przewagę musi mieć opozycja w wyborach?
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
"Widać dygocik". Władza przestraszyła się marszu 4 czerwca? "Wyrażają pogardę dla Polaków"
- Poszła popływać w Wiśle i już nie wypłynęła. Trwają poszukiwania młodej kobiety
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Ziobro grzmi po wyroku. Atakuje TSUE. "Główny sąd europejski jest skorumpowany"
- Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: Opady, burze z gradem i ulewami
- Europa znów chętnie wsiada do pociągów, zwłaszcza nocnych. A w Polsce mamy do czego wsiąść?