Bydgoszcz. Kto poprowadzi Osiedlowe Centra Seniora? Ratusz szuka chętnych

Bydgoszcz szuka organizacji pozarządowych, które jeszcze w tym roku poprowadzą Osiedlowe Centra Seniora. Ratusz przeznaczy na ten cel 200 tysięcy złotych. Na chętnych czeka do końca czerwca.

Urzędnicy chcą, by w tym roku powstały cztery pilotażowe Osiedlowe Centra Seniora. Mają to być miejsca, w których starsi mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli dowiedzieć się, jak załatwić sprawy w urzędzie czy zapisać się na różnego rodzaju zajęcia. W centrach mają bowiem odbywać się warsztaty, szkolenia, spotkania towarzyskie i imprezy kulturalne.

Ratusz daje 200 tysięcy złotych

Bydgoski ratusz szuka fundacji i stowarzyszeń, które poprowadzą punkty. Chętni mogą zgłaszać się do końca czerwca, a po więcej informacji urzędnicy zapraszają na spotkanie 22 czerwca w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Gdańskiej 5. - Osiedlowe Centra Seniorów pod nazwą "Bydgoszcz Seniorom" mogą poprowadzić organizacje pożytku publicznego, zainteresowane rozpoczęciem działań z seniorami oraz te, które chcą uzupełnić swoją dotychczasową ofertę dla seniorów z finansowym wsparciem miasta - informuje urząd.

W budżecie Bydgoszczy na ten cel znalazło się 200 tysięcy złotych - po 50 tysięcy na każdy z punktów. Na początek centra będą działały pilotażowo, przez 6 miesięcy.

Seniorzy chcą się integrować

Osiedlowe punkty mają uzupełnić ofertę Bydgoskiego Centrum Seniora, które powstaje przy ulicy Dworcowej 3. Lokale - po kultowym zakładzie fryzjerskim - przechodzą kapitalny remont. - Seniorzy zyskają tutaj ogromną przestrzeń dla swojej aktywności - zapowiada Karolina Kallas, koordynatorka Bydgoskiego Biura Seniora. - Na parterze znajdzie się kawiarenka, punkt obsługi interesantów czy stanowisko bookcrossingowe. Na pierwszym piętrze znajdzie się sala konferencyjna dla 50 osób i mniejsza salka szkoleniowa - opisuje.

Bydgoscy urzędnicy od kilku lat wspierają najstarszych mieszkańców - w mieście działa Rada Seniora, są karty z zniżkami do kawiarni czy restauracji, a także programy społeczne, jak "Złota rączka" czy teleopieka. Osiedlowe Centra Seniora są kolejnym pomysłem odpowiadającym na potrzeby zgłaszane przez seniorów, którzy chcą się integrować i aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. - Takie oczekiwania zgłosili w diagnozie, którą przeprowadziliśmy w ubiegłym roku - tłumaczy wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Seniorzy nie chcą czuć się wykluczeni, lecz być traktowani na równi z innymi mieszkańcami - dodaje.

W weekend finał bydgoskiej "Seniorady"

W tym tygodniu w Bydgoszczy trwa "Seniorada", czyli międzypokoleniowy tydzień integracji. W całym mieście odbywają się szkolenia, rodzinne festyny, gry terenowe czy warsztaty z majsterkowania i zielarstwa.

Finał "Seniorady" odbędzie się w sobotę 18 czerwca na Wyspie Młyńskiej, podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych. - Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców - mówi koordynatorka Biura Aktywności Społecznej Dorota Glaza. - O 15.00 odbędzie się koncert najstarszej didżejki w Polsce - DJ Wiki. Tego dnia na Wyspie Młyńskiej zaprezentują się też stowarzyszenia i fundacje, które działają w naszym mieście. Będzie również mnóstwo atrakcji dla całych rodzin - dodaje.

Piknik potrwa od godz. 12 do 18.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z