Bydgoszcz zamyka Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy. "Znaczny spadek zainteresowanych"

REKLAMA
Po długim weekendzie w Bydgoszczy przestanie działać Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy przy ulicy Wojska Polskiego 65. - Od kilku tygodni obserwujemy znaczny spadek zainteresowania tym miejscem - słyszymy w urzędzie miasta.
REKLAMA
Zobacz wideo

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców w Bydgoszczy działa od 16 marca. Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę po wybuchu wojny (24 lutego), mogli w jednym miejscu załatwić wszystkie ważne sprawy, jak nadanie numeru PESEL czy złożenie wniosku o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.

REKLAMA

Po długim weekendzie Centrum zostanie zamknięte

Na samym początku Centrum odwiedzało dziennie kilkaset osób, które mogły skorzystać także z pomocy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wydziału ds. Świadczeń Rodzinnych czy Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. Na miejscu był również tłumacz języka ukraińskiego oraz fotograf. Centrum było czynne od poniedziałku do piątku, aż do godziny 20.30, a w soboty do 15.30.

W poniedziałek (20 czerwca) punkt zostanie jednak zamknięty. - Od kilku już tygodni obserwujemy znaczny spadek zainteresowania - tłumaczy rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. - Na samym początku obsługiwaliśmy 400-500 osób dziennie, dziś jest to kilkadziesiąt. Na przykład 14 czerwca numer PESEL nadaliśmy tylko 28 osobom - wylicza.

Po numer PESEL na Jezuicką

Do tej pory urzędnicy z Miejskiego Centrum Obsługi Uchodźców nadali łącznie 9931 numerów PESEL, z czego ponad 5 tysięcy osobom nieletnim. Od poniedziałku ten ważny numer przydzielany będzie już w bydgoskim Biurze Meldunkowym, przy ulicy Jezuickiej 14A, w godzinach pracy urzędu.

- Tak jak dotychczas, na wizytę trzeba się umówić. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób przez e-kalendarz, który udostępniliśmy. Na Jezuickiej 14 prosimy kierować się do pokoju numer 3, w którym są dwa stanowiska dedykowane wydawaniu numeru PESEL uchodźcom w Ukrainy - informuje Stachowiak.

REKLAMA

Po świadczenia socjalne do MOPS-u, a po pracę na Toruńską

Po zamknięciu Centrum sprawy związane ze świadczeniami społecznymi (np. wniosek o świadczenie 300 plus), uchodźcy będą mogli załatwić w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Ukraińcy mogą ubiegać się o takie samo wsparcie jak Polacy, czyli np. zasiłek opiekuńczy dla dzieci z niepełnosprawnościami, dodatek mieszkaniowy czy bezpłatne obiady w szkole.

- Mogą zgłaszać się do Działów Pomocy Środowiskowej, zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Takich miejsc mamy w Bydgoszczy sześć. Tam uzyskają wszelką pomoc - zapewnia rzeczniczka MOPS Marta Frankowska. - Z kolei wnioski o świadczenie 40 złotych można składać w tych samych punktach naszego ośrodka, co do tej pory, czyli przy ulicy Porazińskiej, Czerkaskiej i Ogrodowej - dodaje urzędniczka.

W Centrum przy ulicy Wojska Polskiego swój punkt miał także Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Bydgoszczy. Od najbliższego poniedziałku wszystkie sprawy związane z zatrudnieniem uchodźców będzie można załatwić tylko w głównej siedzibie urzędu, przy ulicy Toruńskiej 147.

Pracują tu dwie Ukrainki, które pomagają rodakom w znalezieniu oferty pracy i załatwieniu wszystkich formalności. - Osoby, które przekroczyły granicę po 24 lutego, nie muszą mieć zezwolenia na pracę - przypomina dyrektor PUP Tomasz Zawiszewski. - Przedsiębiorca ma jedynie obowiązek w ciągu 14 dni powiadomić urząd, że taką osobę zatrudnił. Musi wypełnić formularz na portalu praca.gov.pl, gdzie są dane firmy, pracownika, stanowisko i rodzaj umowy. To wszystko. Nie ma żadnych opłat i załączników - dodaje.

REKLAMA

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory