Bydgoszcz znów bez nocnego stomatologa. Z bolącym zębem trzeba jechać do innej gminy

Z nagłym bólem zęba w nocy czy święta w Bydgoszczy nie ma gdzie się zgłosić. Najbliższy punkt doraźnej pomocy stomatologicznej znajduje się w oddalonym o około 30 kilometrów Dobrczu. I tak jest poprawa, bo do niedawna w całym województwie działał tylko jeden taki punkt - we Włocławku. Dlaczego jednak w Bydgoszczy nikt nie leczy w nocy? Dociekają nawet posłowie.
Zobacz wideo

Już nie jedna, a trzy przychodnie w województwie kujawsko-pomorskim przyjmą pacjenta z nagłym bólem zęba. To poradnie we Włocławku, Toruniu i oddalonym o 30 kilometrów od Bydgoszczy Dobrczu. To efekt ostatniego konkursu na świadczenie stomatologicznej pomocy doraźnej. Jeszcze niedawno w całym województwie skorzystać można było tylko z jednego punktu, we Włocławku. 

W samej Bydgoszczy doraźnej pomocy stomatologa brakuje. Jeśli więc w nocy, w weekend albo w święta dopadnie kogoś ból zęba, będzie musiał albo szukać pomocy prywatnie, albo wyjechać za miasto. 

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował kilkanaście konkursów na świadczenie stomatologicznej pomocy doraźnej w Bydgoszczy. Wszystkie kończyły się unieważnieniem, bo nie zgłaszali się chętni. Teraz też - wyjaśnia rzeczniczka bydgoskiego NFZ Barbara Nawrocka. - Mimo, iż oferujemy jedną z wyższych stawek w kraju [1600 zł za 12-godzinny ryczałt - red.], to z Bydgoszczy niestety nie wpłynęła żadna oferta. Nie było chętnych - dodaje.  

Tylko z nagłym bólem

- Do dentysty, w ramach pomocy doraźnej, należy zgłaszać się tylko w sytuacjach nagłych, na przykład w przypadku bólu czy opuchlizny - przypomina Nawrocka. W regionie do trzech poradni można zgłaszać się w tygodniu, od godziny 19 do 7 rano, a także całodobowo w soboty, niedziele oraz dni świąteczne. To dwie poradnie wyłonione w ostatnim konkursie: Madental Stomatologia w Dobrczu oraz Pomorskie Centrum Medyczne ORMED w Toruniu. Doraźnej pomocy stomatologicznej udziela także dotychczasowy operator - Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku. 

Na początku maja bydgoski poseł Paweł Olszewski napisał w tej sprawie do ministra zdrowia. Chciał wiedzieć m.in., dlaczego notorycznie nie można wyłonić - w ramach postępowania konkursowego - punktu doraźnej pomocy dentystycznej w nocy i dni świąteczne w Bydgoszczy. I nie była to pierwsza interwencja posła w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny