Bydgoszcz. Są pieniądze na pomoc dzieciom z niepełnosprawnością. "Rodzice dzwonili już na początku stycznia"
To druga edycja programu pomocy dla rodzin "Za życiem", którego inicjatorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Z pomocy specjalistów będą mogły skorzystać dzieci niepełnosprawne - od narodzin do rozpoczęcia nauki w szkole, ale także najmłodsi zagrożeni niepełnosprawnością.
- Dzieci te nie muszą posiadać orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenia o niepełnosprawności czy też opinii o potrzebie wczesnego wspomagania - mówi dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy Barbara Markiewicz, która jest koordynatorem programu. - Pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci do 3. roku życia, które oczywiście spełniają warunki - dodaje.
15 tysięcy godzin terapii
W tym roku miasto będzie mogło zapłacić za ponad 15 tysięcy godzin terapii dla niepełnosprawnych dzieci. - To dużo i mało jednocześnie - przyznaje Markiewicz. - Będziemy oferować usługi fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, terapeutów integracji sensorycznej a także - w zależności od zapotrzebowania - innych specjalistów, na przykład terapii ręki czy hipoterapii - wymienia dyrektorka. Zajęcia terapeutyczne będą odbywały się na terenie całego miasta, także w domach podopiecznych.
Nabór rusza 1 czerwca i potrwa miesiąc. Dziecko zgłaszane do programu musi być mieszkańcem Bydgoszczy lub uczęszczać do żłobka albo przedszkola na terenie miasta. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego urzędnicy radzą się pospieszyć. - Rodzice dzwonili do nas już na początku stycznia z pytaniem, kiedy będzie druga edycja. Zainteresowanie jest ogromne, dlatego cieszymy się, że będziemy mogli kontynuować to wsparcie - dodaje Makarewicz.
8 milionów złotych na lata 2022-2026
Bydgoszcz otrzymała na realizację programu 8 milionów złotych. To pieniądze na najbliższe pięć lat. - Jest to jedna z trzech największych dotacji w Polsce, obok Warszawy i Białegostoku - informuje zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. - To na pewno spora zasługa poradni, która wzorowo przeprowadziła pierwszą edycję programu - dodaje.
W latach 2017-2021 ze wsparcia specjalistów skorzystało około 200 bydgoskich dzieci z niepełnosprawnością. Miasto wydało na ten cel 2,5 miliona złotych.
W całym kraju na program w latach 2022-2026 rząd chce przeznaczyć prawie 6 miliardów złotych.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- "Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"