"By powstał kilogram miodu, pszczoły muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów". Pod Bydgoszczą zawisła kłoda bartna

Kłoda bartna dla dzikich pszczół została zawieszona na okazałym dębie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w podbydgoskim Myślęcinku. - Będą tu miały bardzo dobrze, bliskość wody i dużą ilość pożytków - mówi nam bartnik. A wszystko to w Światowy Dzień Pszczół.
Zobacz wideo

Na całym świecie żyje 25 tysięcy gatunków tych niezwykle pożytecznych owadów. W Polsce połowa odmian dzikich pszczół jest rzadka lub zagrożona wyginięciem, dlatego by je chronić i pomóc przetrwać, w lasach w całym kraju pojawiają się kłody bartne.

Trzy metry nad ziemią

W piątek - w Światowy Dzień Pszczół - ogromny pień przygotowany przez Łukasza Hamerlińskiego z Bractwa Bartnego w Augustowie zawisł na dębie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w podbydgoskim Myślęcinku. - Kłoda bartna to jest kloc przeważnie iglastego drewna. Ma około 1,5 metra wysokości, a sama dziupla ma metr. W środku są dwie poprzeczki - snozy, a ten gruby drąg, który jest jednocześnie wlotem dla pszczół, to oczkas. Deska, która zamyka całość tej dziupli, to z kolei zatwór - opowiada nam bartnik.

Kłoda bartna została zawieszona na okazałym dębie, na wysokości trzech metrów. We wciągnięciu jej na górę pomagali m.in. członkowie Stowarzyszenia "Czysta Puszcza Bydgoska", którzy są inicjatorami całego wydarzenia. - Pierwsza kłoda zawisła rok temu, niedaleko stąd. Dziś wieszamy kolejną - mówi Joanna Czerska-Thomas. Za długą linę ciągnęły też bydgoskie przedszkolaki i ich opiekunowie.

Kilogram miodu z 4 milionów kwiatów

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z roli, jaką pszczoły odgrywają w naszym życiu. - Aż 1/3 żywności mamy dzięki pszczołom. 85 procent roślin uprawnych w Europie wymaga zapylenia przez owady - wylicza Marcin Rybacki ze Stowarzyszenia "Czysta Puszcza Bydgoska". - Z 460 gatunków, które żyją w Polsce, aż połowa jest zagrożona, dlatego wszyscy musimy o nie dbać - dodaje nasz rozmówca.

Kłoda bartna. LPKiW MyślęcinekKłoda bartna. LPKiW Myślęcinek Agnieszka Wynarska TOK FM

Pszczoły są niezwykle ważne nie tylko w rolnictwie i sadownictwie, ale też leśnictwie. - Proszę sobie wyobrazić, że by powstał kilogram miodu, pszczoły muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów! To jest ogromna praca - podkreśla Łukasz Specjał z Nadleśnictwa Żołędowo. - Leśnicy sadzą gatunki nektarodajne i owocodajne, jak uwielbiane przez pszczoły lipy, klony, czereśnię ptasią, różę dziką czy jabłoń dziką - wymienia leśnik.

Hotele dla pszczół w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku

O pszczoły dba też Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, na terenie którego zawisła kłoda bartna. W Ogrodzie Botanicznym i przy Centrum Edukacji Ekologicznej stoją hotele dla owadów. - Mamy też pasiekę - mówi nam rzeczniczka parku Sandra Tyczyno. - Dbamy o to, by jak najwięcej roślin było miododajnych. Siejemy, sadzimy, dbamy, żeby kwitły i dawały pożywienie wszystkim owadom zapylającym - dodaje Tyczyno.

Kłoda bartna zawieszona na dębie niedaleko Centrum Edukacji Ekologicznej będzie teraz czekać na pierwszych lokatorów. - Pszczoły będą tu miały bardzo dobrze - spokój, ciszę, bliskość wody i dużą ilość pożytków, więc jak się zasiedlą, będą tu bardzo szczęśliwe - liczy bartnik Łukasz Hamerliński.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z