Skończy się horror kierowców na S5? Drogowcy zapowiadają, że w wakacje popularna trasa będzie gotowa

W wakacje pojedziemy drogą ekspresową S5, od węzła Bydgoszcz Północ do autostrady A1 w Nowych Marzach - a przynajmniej tak zapowiadają drogowcy z GDDKiA. Na razie przejazd jest drogą przez mękę, a to popularna trasa chociażby do Trójmiasta.
Zobacz wideo

Na zakończenie budowy drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim kierowcy czekają od wielu lat. Ostatnie dwa odcinki z siedmiu (na które była podzielona trasa), od węzła Bydgoszcz Północ - przez obwodnicę Świecia - do węzła w Nowych Marzach, miały być już dawno gotowe. W 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała jednak kontrakt z włoską firmą Impresa Pizzarotti. Roboty budowlane przejęło konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud oraz Budimex.

Ponad 70 procent zaawansowania prac

Jak mówi rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy Julian Drob, prace są już "bardzo zaawansowane". Na pierwszym odcinku (Nowe Marzy - Świecie Południe) wykonawca 75 procent robót ma za sobą. Z kolei na drugim odcinku (Świecie Południe - Bydgoszcz Północ) - 73 procent.

- We wtorek, 17 maja, planujemy uruchomienie zjazdów z węzła Świecie Południe. Zmiana ułatwi wjazd i wyjazd z miasta od strony Bydgoszczy - zapowiada rzecznik.

Inwestycja odbywa się przede wszystkim na starej drodze krajowej nr 5 oraz po śladzie pasa rezerwowego pozostawionego w trakcie budowy obwodnicy Świecia. Powstają tu teraz dwa pasy jezdni w każdą stronę, wiadukty i przejścia dla zwierząt. Łącznie budowa ciągnie się przez 45 kilometrów.

W wakacje dużo zmian

W najbliższych tygodniach na budowie będzie bardzo dużo zmian. - Im bliżej finału prac, zmiany organizacji ruchu i udostępnianie kolejnych fragmentów S5 będzie następowało nawet co dwa tygodnie - zapowiada rzecznik. - Całą 45-kilometrową trasą główną pojedziemy w sierpniu tego roku - obiecuje. Wykonawcy złożyli co prawda wnioski o przedłużenie robót nawet do końca roku, jednak - jak informują drogowcy - będą one dotyczyły prac wykończeniowych i nie będą mieć wpływu na przejezdność trasy.

Na razie, na całym odcinku - od węzła Bydgoszcz Północ, przez obwodnicę Świecia, do węzła w Nowych Marzach - obowiązują ograniczenia prędkości do 60 km/h oraz zakazy wyprzedzania.

W poniedziałek (16 maja) - właśnie na drodze krajowej nr 5, w Niewieścinie - doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Cztery osoby podróżujące autem osobowym zginęły, zmiażdżone między dwiema ciężarówkami. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z