Toruń. Są pieniądze na dokończenie linii tramwajowej na Jar

Toruń dostał 25 milionów złotych z funduszy unijnych na dokończenie nowej linii tramwajowej z centrum miasta na osiedle Jar. - Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie finalizować inwestycji tak, jak zaplanowaliśmy - mówią nam władze miasta.

Budowa nowej linii tramwajowej łączącej centrum miasta z północnymi osiedlami to jedna z największych - w ostatnich latach - inwestycji w Toruniu. Po długim czasie oczekiwania w przyszłym roku tramwaje dojadą do dwudziestotysięcznego osiedla Jar. Ta część miasta dynamicznie się rozwija, przybywa nowych bloków, a co za tym idzie - mieszkańców, więc rozbudowa komunikacji miejskiej jest niezbędna.

Budowa nowej linii tramwajowej, obejmującej w sumie 11,5 kilometra pojedynczych torów, ruszyła w październiku ubiegłego roku. Trasa będzie przebiegać Szosą Chełmińską, ulicami: Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ulicę Strobanda. Przebudowany będzie też układ drogowy z sygnalizacjami, a także chodnikami i drogami rowerowymi.

1,4 kilometra torów

Prace trwają, ale na ostatni etap zabrakło pieniędzy. Miasto zawnioskowało do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o dodatkowe środki. W czwartek resort poinformował, że do Torunia trafi 25 milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Z zastrzyku pieniędzy cieszy się prezydent Torunia Michał Zaleski. - Brakowało nam głównie możliwości finansowych, bo technicznie i organizacyjnie byliśmy przygotowani na ten ostatni odcinek - tłumaczy prezydent. - Powstanie kilometr i czterysta metrów toru pojedynczego, pętla tramwajowa z przystankami, a także z zapleczem socjalnym dla motorniczych - dodaje w rozmowie z TOK FM.

Cała linia tramwajowa na osiedle Jar ma być gotowa za rok. - Musimy skończyć prace i wszystko rozliczyć do końca maja 2023 roku - wyjaśnia Zaleski. Budowa pochłonie w sumie ponad 230 mln zł, z czego 130 mln zł to unijne dofinansowanie. To sporo drożej, niż pierwotnie planowało miasto, bo umowa opiewała na 190 milionów złotych.

400 milionów złotych na BIT City II

Budowa nowej linii tramwajowej jest elementem większego projektu komunikacyjnego BIT City II realizowanego od kilku lat w Toruniu. Za m.in. unijne pieniądze miasto modernizuje istniejącą infrastrukturę, a także kupuje nowe tramwaje oraz autobusy elektryczne i hybrydowe. - Inwestujemy w transport ekologiczny, a w przypadku tramwajów także samodzielny, więc nie będzie stania w korkach - dodaje Michał Zaleski.

Cały projekt jest wart aż 400 mln zł, z czego ponad 213 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny