"Wcześniej śniło mi się to po nocach, ale już teraz trochę wyluzowałam". Uczniowie z Bydgoszczy przygotowują się do matury

REKLAMA
Maturzyści odliczają już dni do egzaminów, które rozpoczną się zaraz po majówce, 4 maja. - Staram się codziennie poświęcać godzinę lub dwie na powtórki, głównie z matematyki - mówią nam uczniowie z Bydgoszczy. Z powodu nauki zdalnej, w tym roku - podobnie jak w ubiegłym - nie będzie obowiązkowego egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego.
REKLAMA
Zobacz wideo

Maturzyści muszą przystąpić do obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i wybranego przez siebie języka obcego - najczęściej angielskiego. By zdać, trzeba mieć minimum 30 procent poprawnych odpowiedzi. - Uczniowie muszą też wybrać przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym - wyjaśnia dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych (ZSB) w Bydgoszczy Magdalena Popielewska. - Tu próg zdawalności nie jest określony. Wystarczy przyjść na egzamin - dodaje.

REKLAMA

"Kto chciał się uczyć, ten się uczył"

W Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy tegoroczną maturę będzie zdawać 150 osób. Część uczniów pisało jeszcze w środę próbny egzamin z rozszerzonej matematyki. - Łatwo nie było, ale zobaczymy, jak pójdzie na normalnej maturze - śmieje się Dominika Jakubek, jedna z uczennic. - Tyle się uczyliśmy przez te cztery lata, że nie nauczymy się więcej przez te dwa tygodnie. Będę zdawać rozszerzoną matematykę, bo chcę kontynuować naukę na geodezji na Politechnice Bydgoskiej. Do matury trzeba podejść na spokojnie. To, co umiemy, to umiemy - dodaje z przekonaniem maturzystka.

Egzamin dojrzałości to jednak dla wielu uczniów spory stres. - Cały czas o tym myślałam. Nawet mi się śniło po nocach - opowiada z kolei Martyna Zabłocka. - Teraz, na koniec roku, wiem, że jestem przygotowana i właściwie trochę wyluzowałam. Staram się codziennie poświęcać godzinę lub dwie na powtórki, głównie z matematyki i historii sztuki, bo chcę studiować wzornictwo - mówi naszej reporterce.

Kolega Dominiki i Martyny - Jan Grochowalski - wybrał język angielski na egzamin rozszerzony, ale z maturą nie wiąże żadnych planów. - Nie będę się stresował, bo nie planowałem studiów. Od czterech lat byłem nastawiony tylko na pracę i szybkie usamodzielnienie się, ale wydaje mi się, że te prawie dwa lata na zdalnym mogły niektórym osobom przeszkodzić w realizacji planów - ocenia.

Zdaniem dyrektorki placówki Magdaleny Popielewicz, kilka miesięcy zdalnej szkoły rzeczywiście mogło wpłynąć na przygotowanie uczniów do matury. - Od kiedy wróciliśmy do nauki stacjonarnej, nauczyciele robią wszystko, żeby uczniów przygotować. Mam nadzieję, że będzie dobrze, choć mam też świadomość, że wcale nie będzie łatwo - nie ukrywa dyrektorka.

REKLAMA

Nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych

W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - z powodu pandemii koronawirusa i nauki zdalnej, na maturze nie będzie obowiązkowych ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego. Dla szkół to duże ułatwienie logistyczne, bo nie muszą powoływać dodatkowych komisji egzaminacyjnych.

Zadowolenia nie kryją też uczniowie. - Bardzo się cieszymy, że ich nie będzie - mówi nam z uśmiechem Mariola Mielczarek z ZSB. - Odejmuje nam to dużo nerwów. Wielu osobom ustny polski sprawia sporo kłopotów, a tak na lekcjach przynajmniej wykorzystaliśmy ten czas na pisanie - cieszy się maturzystka.

- Na pewno bardzo bym się stresowała ustnym angielskim, bo więcej ćwiczyliśmy czytanie, pisanie i słuchanie. Na lekcjach też mówiliśmy, ale wiadomo - na maturę ustną to już trzeba specjalnie się przygotować - ocenia Dominika Jakubek.

Do egzaminów ustnych mogą przystąpić uczniowie, którzy w rekrutacji na zagraniczną uczelnię muszą przedstawić wyniki matury ustnej. Dla nich egzaminy odbędą się od 18 do 20 maja. 

REKLAMA

W całej Bydgoszczy do matury przystąpi 2977 maturzystów (1608 to absolwenci 3-letnich liceów ogólnokształcących, a 1369 to absolwenci 4-letnich techników).

Matury rozpoczną się 4 maja i potrwają do 23 maja

Harmonogram tegorocznych matur:

  • 4 maja (środa) godz. 9.00 egzamin pisemny z języka polskiego (poziom podstawowy)
  • 5 maja (czwartek) godz. 9.00 egzamin pisemny z matematyki (poziom podstawowy)
  • 6 maja (piątek) godz. 9.00 egzamin pisemny z języka obcego (poziom podstawowy)

W kolejnych dniach będą odbywać się egzaminy z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Uczniowie, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów, mogą podejść do matury w terminie poprawkowym, w sierpniu 2022 roku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory