Śmiechoterapia wraca po pandemii. Doktor Clown pilnie poszukiwany, może być nawet na emeryturze

Fundacja Dr Clown szuka wolontariuszy w Bydgoszczy i Toruniu. Po dłuższej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, organizacja wraca ze śmiechoterapią na szpitalne oddziały dla dzieci. Wolontariusze będą też wspierać uchodźców z Ukrainy.
Zobacz wideo

Doktorzy Clown są bardzo dobrze znani w bydgoskich szpitalach. Fundacja rozśmiesza małych pacjentów już od 17 lat. W czasie pandemii koronawirusa wolontariusze nie mogli odwiedzać najmłodszych na szpitalnych oddziałach, ale organizowali występy przed budynkami bydgoskich lecznic.

Dziś clowni znów mogą wejść do sal, by wywołać uśmiech, dlatego fundacja szuka 20 wolontariuszy w Bydgoszczy i Toruniu. Jak zachęca koordynatorka Beata Kotlewska, zgłosić może się każdy, kto ukończył 18 lat, jest otwarty na nowe wyzwania i chce zaangażować się na dłużej. - Często słyszę pytanie: "A co, jeśli jestem emerytką albo inżynierem budownictwa i nigdy nie miałem piłek do żonglowania w ręku albo balonów do modelowania?" Odpowiadam: "To nic!". My wszystkiego nauczymy, wprowadzimy tak, żeby każdy nowy Dr Clown czuł się komfortowo w swojej roli - zapewnia Kotlewska.

"Uśmiech pomaga leczyć" 

Wolontariusze Fundacji Dr Clown z charakterystycznymi czerwonymi noskami na twarzach, w kolorowych przebraniach i perukach regularnie odwiedzają małych pacjentów w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym i Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza. Wykorzystują uśmiech i zabawę, by dzieci choć na chwilę zapomniały o chorobie i znalazły siłę do walki. - Dzięki pokazom iluzji, żonglerki czy po prostu zwykłej rozmowie, najmłodsi zapominają o szarej, szpitalnej rzeczywistości. Bardzo się też cieszymy, kiedy rodzice włączają się we wspólną zabawę. Widzimy ich zaangażowanie i pełen radości uśmiech - mówi Beata Kotlewska.

Po wybuchu wojny w Ukrainie Fundacja angażuje się też w pomoc małym uchodźcom. Wolontariusze odwiedzają ich miejsca pobytu, takie jak punkty recepcyjne. W Bydgoszczy organizują też cotygodniowe spotkania w Młynach Rothera, na które przychodzą mamy z dziećmi w różnym wieku. Po zakończonym naborze, Fundacja planuje rozszerzyć program śmiechoterapii na inne miejsca w Bydgoszczy, w których bywają obywatele Ukrainy.

Gdzie można się zgłosić?

Kandydaci na wolontariuszy mogą zgłosić się do fundacji poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej. 28 kwietnia odbędzie się spotkanie informacyjne on-line, a 7 i 8 maja obowiązkowe szkolenie.

Fundacja Dr Clown prowadzi w polskich szpitalach i innych placówkach program terapii śmiechem od 1999 roku. Działa w ponad 100 miastach i co roku dociera do 60 tysięcy podopiecznych. W Bydgoszczy wolontariusze rozśmieszają najmłodszych już od 17 lat.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny