Spalarnia odpadów w Bydgoszczy ma natychmiast zwiększyć przepustowość. Tak zdecydował wojewoda
Instalacja termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych działa na terenie po byłym Zakładzie Chemicznym Zachem w Bydgoszczy. Zajmuje się utylizacją odpadów medycznych pochodzących m.in. z zakładów opieki zdrowotnej, placówek medycznych, weterynaryjnych, ale też z salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy spa. - Unieszkodliwiamy też bomby ekologiczne - mówi Janusz M. Kamiński, przedstawiciel spółki Eneris Proeco, do której należy instalacja. - To na przykład znalezione w lesie beczki z olejami, smarami czy rozpuszczalnikami. W ostatnich miesiącach zutylizowaliśmy około 40 takich "bomb" znalezionych w Bydgoszczy i okolicach - dodaje.
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał spółce Eneris Proeco polecenie zwiększenia przepustowości działania instalacji. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Do końca roku firma ma wykorzystywać pełne moce przerobowe, zwłaszcza jeśli chodzi o utylizację odpadów medycznych. Obecnie instalacja jest w stanie przerobić nieco ponad 10 tysięcy ton odpadów rocznie i z taką mocą właśnie ma teraz działać.
- Problem braku możliwości bezpiecznej utylizacji odpadów niebezpiecznych i medycznych na terenie województwa jest bardzo poważny. Nie ma wystarczającej liczby takich instalacji w Bydgoszczy i regionie, a musimy pamiętać, że pandemia jeszcze się nie skończyła i tych odpadów wciąż jest dużo - mówi Kamiński. - Ten problem dotyczy zresztą całego kraju. Instalacji jest zbyt mało - dodaje.
Kontrowersje wokół instalacji
Instalacja należąca do spółki Eneris Proeco to w mieście gorący temat. Przedsiębiorcy chcieli ją rozbudować tak, by zwiększyć moc z 10 tysięcy ton unieszkodliwianych odpadów rocznie do 28 tysięcy ton. Na to nie zgodził się jednak prezydent Bydgoszczy, o czym pisaliśmy na Tokfm.pl. - Zebrałem różne opinie w tej sprawie. Razem z Miejską Pracownią Urbanistyczną doszliśmy do wniosku, że inwestycja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i dlatego moja decyzja jest negatywna - tłumaczył.
Spółka Eneris nie zgodziła się ze stanowiskiem prezydenta i złożyła odwołanie. Obecnie czeka na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w tej sprawie. Wcześniej zgodę na inwestycję wydały Wody Polskie, sanepid oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przeciw rozbudowie instalacji protestowała część mieszkańców - przede wszystkim z osiedli Kapuściska, Łęgnowo i Glinki - znajdujących się najbliżej planowanej spalarni, społecznicy, część radnych oraz organizacje ekologiczne.
Protest klimatyczny w Bydgoszczy Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Prof. Markowski ostrzega przed "oszustwami wyborczymi, które się szykują". Jaką przewagę musi mieć opozycja w wyborach?
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
Był nacjonalistą, aż poznał lewaczkę. "Szedłem z nią do łóżka, a potem się z tego spowiadałem"
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Ziobro grzmi po wyroku. Atakuje TSUE. "Główny sąd europejski jest skorumpowany"
- Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: Opady, burze z gradem i ulewami
- Europa znów chętnie wsiada do pociągów, zwłaszcza nocnych. A w Polsce mamy do czego wsiąść?
- Kto stoi za atakami dronów w Rosji? CNN: Ukraina ma tam sieć agentów