Bydgoszcz. W historycznym budynku powstanie przedszkole dla niewidomych dzieci

REKLAMA
Przedszkole dla dzieci niewidomych i słabo widzących powstanie w zabytkowym budynku przy ulicy 3 Maja 11. Specjalistyczną opiekę znajdzie tu 41 maluchów z całego regionu. Remont budynku sfinansuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą.
REKLAMA
Zobacz wideo

Nowe przedszkole będzie częścią Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a. Placówka ma już co prawda oddział przedszkolny dla 20 maluchów, ale - jak tłumaczy wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski - potrzeby są dużo większe. - Te [obecne] możliwości są zbyt ubogie, jak na potrzeby tego środowiska - przyznaje. - Dzięki nowej inwestycji przybędzie nam ponad 20 miejsc przedszkolnych i do tego całe zaplecze dydaktyczne, opiekuńcze i lekarskie - tłumaczy urzędnik.

REKLAMA

Powstaną nowoczesne sale, gabinety i plac zabaw

Zrujnowany, dwukondygnacyjny budynek przy ulicy 3 Maja 11 należał kiedyś do gminy Bydgoszcz. Pięć lat temu nieruchomość - za ponad 700 tysięcy złotych - przeszła w ręce samorządu województwa, który jest organem prowadzącym dla Ośrodka im. L. Braille’a.

W budynku powstać ma pięć sal tyflodydaktycznych, czyli przeznaczonych dla osób z wadami wzroku. - Będą też nowocześnie wyposażone gabinety psychologa, pedagoga, logoterapii, rehabilitacji wzroku i okulistyczny oraz sala integracji sensorycznej z elementami doświadczania świata - wylicza Beata Gałgańska, kierownik szkolenia praktycznego w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Przedszkole będzie połączone przeszklonym łącznikiem z budynkiem tego ośrodka. Obok znajdzie się też plac zabaw przystosowany dla dzieci niewidomych.

Podpisana w piątek umowa z samorządem województwa obejmuje zaprojektowanie oraz modernizację zabytkowej willi przy ulicy 3 Maja. - Warunki nie są łatwe. Inwestycja będzie odbywała się na terenie obiektu, który jest pod nadzorem konserwatorskim, więc trzeba będzie tak przeprowadzić te prace, by nie uchybiając dziedzictwu historycznemu Bydgoszczy, móc dopisać do tego obiektu nowe funkcje - dodaje wicemarszałek Ostrowski.

Inwestycja pochłonie 5,34 miliony złotych, z czego 4,6 miliona wynosi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą, wybranym w drodze przetargu, została bydgoska firma Baupol Sp. z o. o.

REKLAMA

Najstarszy ośrodek w Polsce kończy 150 lat 

Ośrodek im. Braille’a obchodzi w tym roku 150. rocznicę powstania. Jest to najstarsza placówka w Polsce dla osób z dysfunkcją wzroku. Uczy się tu 400 osób do maksymalnie 24. roku życia, z województwa kujawsko-pomorskiego, a także pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego.

- Na I i II etapie posiadamy oddział przedszkolny i szkołę podstawową - informuje Beata Gałgańska. - Na III etapie kształcenia jest liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła I i II stopnia, szkoła policealna i przysposabiająca do pracy. Prowadzimy też kwalifikacyjne kursy zawodowe - wymienia. W planach jest jeszcze budowa obiektu sportowo-socjalnego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory