Terminy zajęte aż do połowy kwietnia. W Bydgoszczy wstrzymują zapisy Ukraińców w sprawie numeru PESEL

Bydgoski urząd miasta czasowo wstrzymuje rezerwację wizyt dla Ukraińców, którzy chcą otrzymać numer PESEL. Ratusz czeka na więcej urządzeń do skanowania linii papilarnych, by móc zwiększyć przepustowość. Na razie ma ich tylko siedem.
Zobacz wideo

Na wizytę w Miejskim Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy obowiązują wcześniejsze zapisy - za pomocą formularza internetowego lub specjalnej infolinii. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało 5 tysięcy uchodźców, którzy przyjechali do Bydgoszczy. Wolnych terminów nie ma aż do połowy kwietnia. Dziennie urzędnicy mogą obsłużyć zaledwie 200 osób, bo mają tylko siedem skanerów do linii papilarnych.

Rejestracja na wizyty po PESEL tymczasowo wstrzymana 

Jak mówi wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, Centrum musi czasowo wstrzymać możliwość zapisywania się na terminy po 15 kwietnia. - Złożyliśmy stosowne wnioski i czekamy na dostarczenie większej liczby skanerów, a gdy będą, to od razu uruchomimy dodatkowe stanowiska i terminy - wyjaśnia zastępca prezydenta.

Większa liczba sprzętu może diametralnie zmienić kalendarz wizyt. Ratusz chce uniknąć sytuacji, że ktoś dziś zapisze się na połowę maja i będzie długo czekał, a tymczasem za kilka dni pojawią się dodatkowe terminy na kwiecień. - Przy wariancie negatywnym, gdy nie będzie tych urządzeń, to z początkiem kwietnia po prostu odblokujemy rejestrację od 15 do 20 kwietnia [dla tych siedmiu skanerów, które ma miasto - red.] i potem na kolejny tydzień - dodaje Sztybel.

200 wniosków o wypłatę 300 złotych

Uzyskanie numeru PESEL jest dla Ukraińców bardzo ważne, bo pozwala ubiegać się o różne świadczenia, m.in. o wypłatę jednorazowej pomocy w wysokości 300 złotych na osobę. Jak mówi dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy Renata Dembińska, pierwsze dokumenty są już rozpatrywane. - Mamy już na pewno około 200 wniosków - wylicza.

W Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy można też złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy, świadczenie dla niepełnosprawnych czy stypendia i zasiłki szkolne. Do dyspozycji uchodźców są też pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, którzy pomogą znaleźć zatrudnienie. W planach jest także uruchomienie stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie będzie można złożyć wniosek o 500 plus. Wszyscy uchodźcy z Ukrainy mają być traktowani na tej samej zasadzie co Polacy. - Każdy kto przyjechał do naszego miasta, będzie traktowany jak bydgoszczanin - zapewnia Michał Sztybel.

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy przy ulicy Wojska Polskiego 65 jest jedynym miejscem w Bydgoszczy, w którym Ukraińcy mogą uzyskać numer PESEL. Jest czynne od poniedziałku do piątku od 7.30 do 20.30 a w soboty od 7.30 do 15.30.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z