Bydgoszcz. Ukraińcy stanęli w kolejce po PESEL. Nie wszyscy wiedzieli, że wcześniej muszą się zapisać

Ruszyła procedura rejestracji obywateli Ukrainy i nadawania im numeru PESEL. W Bydgoszczy jest tylko jeden punkt, w którym można to zrobić. Jest tu tylko siedem urządzeń do skanowania odcisków palców. Dodatkowo trzeba się też zapisywać na wizytę, o czym - jak się okazuje - wiele osób nie wie.
Zobacz wideo

Punkt, o którym mowa, to Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy. Mieści się on w budynkach Urzędu Miasta przy ulicy Wojska Polskiego 65. Przed wejściem ustawiono zadaszenie, ławki, krzesła i stoliki, na których leżą wnioski do wypełnienia. Obok jest mały plac zabaw dla dzieci. W środę rano przed budynkiem ustawiła się duża grupa Ukraińców, którzy chcieli złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Niektórym towarzyszyli goszczący ich Polacy.

Nie wszyscy byli zapisani na konkretną godzinę. Ukrainka Ola - razem z rodziną - przyjechała do Bydgoszczy w niedzielę. Nie wiedziała, że trzeba wcześniej umówić się na wizytę. - Mam taki wniosek i myślałam, że tutaj wszystko jest gotowe. Chcę dostać PESEL dla siedmiu osób, czyli dla mnie, męża, matki, ojca i trójki dzieci - wyliczała. Na wizytę w centrum pani Oli pomógł zapisać się urzędnik z ratusza. Krok po kroku pokazał jej na smartfonie, jak ma to zrobić. - Udało mi się zapisać na 23 marca, resztę rodziny też umówię - dodała ucieszona.

Z samego rana przed centrum stawił się też Ukrainiec Roman, który od ponad trzech lat mieszka i pracuje w Bydgoszczy. - Do Polski przyjechała teraz moja teściowa ze szwagrem, no i też rodzina mojego znajomego, który został bronić Ukrainy. Znalazłem im mieszkanie - mówił nam mężczyzna. - Chciałem im załatwić ten numer PESEL, ale niestety trzeba elektronicznie zarejestrować się i przyjść na swoją godzinę - rozkłada ręce.

Jeden punkt i siedem skanerów dla tysięcy Ukraińców

Bydgoszcz uruchomiła tylko jeden punkt wydawania numerów PESEL, dodatkowo jest w nim zaledwie siedem urządzeń do skanowania odcisków palców - tyle ratusz dostał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obsługa jednej osoby trwa około 30 minut. - Żeby nadawanie numeru PESEL przebiegało sprawnie, konieczne są zapisy na wizytę - tłumaczy wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. - Każda osoba dostanie konkretną godzinę i konkretny dzień, w którym będzie musiała się stawić, bez konieczności jechania w ciemno i bez pewności, że zostanie obsłużona - wyjaśnia. Urzędnicy pracują na dwie zmiany, na miejscu dostępny jest też tłumacz oraz fotograf. 

MOPS i Urząd Pracy czekają

Po uzyskaniu numeru PESEL, Ukraińcy przebywający w Bydgoszczy będą mogli złożyć wnioski o różne świadczenia. Mowa m.in. o jednorazowym świadczeniu dla uchodźców w wysokości 300 zł na osobę, a także o becikowym, świadczeniu opiekuńczym dla dzieci z niepełnosprawnościami, dodatku mieszkaniowym czy zasiłku.

Jak mówi wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, do dyspozycji uchodźców są też pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, którzy pomogą w znalezieniu zatrudnienia. - Jesteśmy również otwarci na stworzenie miejsca dla ZUS-u, który dysponuje możliwościami przyznawania świadczenia 500 plus. Jeśli będzie taka wola i chęć ze strony rządu, to jesteśmy w stanie zapewnić takie stanowisko - zapewnia wiceprezydent.

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy jest czynne od poniedziałku do piątku od 7.30 do 20.30, a w soboty od 7.30 do 15.30. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny