Bydgoszcz. Pół tysiąca ofert pracy dla uchodźców. "Każdego pytamy, czy będzie chciał zatrudniać osoby z Ukrainy"

Ponad pół tysiąca ofert pracy - między innymi w produkcji, usługach i sadownictwie - czeka na Ukraińców w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy. - Liczymy na szybkie przyjęcie specustawy, która pozwoli zatrudniać uchodźców bez zbędnych formalności - mówią urzędnicy.
Zobacz wideo

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy codziennie pojawia się kilkadziesiąt nowych ofert zatrudnienia od przedsiębiorców z powiatu bydgoskiego. - Obecnie praca jest dla 540 osób - mówi nam zastępca dyrektora PUP Jarosław Góźdź. - Pracodawcy poszukują głównie pracowników z branży produkcyjnej, budowlanej i usługowej. W Bydgoszczy mamy też dużo zakładów typu montownie i sortownie, gdzie także poszukiwani są pracownicy. W skali roku jest również dużo ofert od sadowników - dodaje.

Firmy chcą zatrudniać zarówno na umowę o pracę, jak i na zlecenie. Od 10 dni urzędnicy zamieszczają oferty w internecie i wszystkie są przetłumaczone na język ukraiński. - Każdego pracodawcę, który do nas dzwoni, pytamy, czy będzie chciał zatrudniać osoby zza wschodniej granicy. Większość mówi, że tak - podaje Góźdź.

"Czekamy na specustawę, która ułatwi zatrudnianie"

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy urzędnicy odbierają już pierwsze telefony od mieszkańców regionu, opiekujących się ukraińskimi rodzinami. Chcą zorientować się, jakie będą możliwości znalezienia dla nich zatrudnienia i jakie będą procedury.

Urzędnicy i przedsiębiorcy czekają jednak na specustawę, która ma umożliwić zatrudnianie na prostych zasadach. Projekt zakłada, że osobom, które przekroczyły granicę po 24 lutego, nie będą potrzebne zezwolenia na pracę. - Pracodawcy będą mieli obowiązek zgłoszenia faktu zatrudnienia takiej osoby [z Ukrainy - red.] w ciągu siedmiu dni. Będą to robić poprzez dobrze sprawdzony kanał, który był używany podczas pandemii koronawirusa, czyli serwis praca.gov.pl - tłumaczy nasz rozmówca. - I to będzie cała procedura - szybka i niewymagająca zbędnych formalności. Chodzi o to, żeby jak najszybciej tych ludzi włączyć na rynek pracy - dodaje.

Specustawa powinna dać też możliwość Ukraińcom rejestrowania się jako bezrobotny, co z kolei pozwoli im korzystać z innych form pomocy. Chodzi m.in. o staże, szkolenia czy dofinansowania na założenie działalności gospodarczej.

W PUP przy ulicy Toruńskiej powstanie wkrótce punkt informacyjny dla przedsiębiorców i cudzoziemców. W Bydgoszczy stopa bezrobocia jest rekordowo niska i na koniec stycznia 2022 roku wynosiła 2,5 procent.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny