Bydgoszcz. Ruszyły zajęcia dla ukraińskich dzieci. "Chcemy im dać namiastkę normalności"

REKLAMA
W bydgoskich Młynach Rothera ruszyły pierwsze warsztaty dla dzieci z Ukrainy, które znalazły w mieście schronienie przed wojną. Organizatorzy chcą im zapewnić poczucie bezpieczeństwa. - Bardzo byśmy chcieli, żeby choć na chwilę zapomniały o tym, co dzieje się w ich kraju - mówią TOK FM.
REKLAMA
Zobacz wideo

Zajęcia odbywają się w udostępnionych przez miasto Młynach Rothera. Jak powiedziała nam ich organizatorka Natalia Hałas-Szcześniak ze Stowarzyszenia "My też", na uczestników czekają zabawy i zajęcia plastyczne. - Gościmy nie tylko dzieci z Ukrainy, które przybyły do nas w ostatnim tygodniu, ale też te, które są u nas dłużej. Chodzi o to, żeby pomogły nowym kolegom i koleżankom poznać trochę Bydgoszcz, znaleźć nowe znajomości i przyjaźnie - mówiła. - Chcemy na spokojnie poznać się z dziećmi, mamy dla nich napoje, przekąski, a dla rodziców kawę i herbatę. Mamy też siebie, wolontariuszy i otwarte serca - dodała poruszona. 

REKLAMA

"Jechałam 5 dni z Charkowa. Z czwórką dzieci"

Do Młynów Rothera przyjechała m.in. pani Olga, która z czwórką dzieci uciekła z Charkowa. Do Bydgoszczy jechała samochodem 5 dni. - Wzięliśmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Dzieci były bardzo zestresowane, bo zniknęło nasze zwyczajne życie. Nie wiedzieliśmy, dokąd jedziemy. Cały czas sprawdzaliśmy, jak rujnują nasze miasto - opowiadała ze łzami w oczach. - Charków to takie piękne miejsce, a teraz wszystko jest zniszczone. Uciekłam dla moich dzieci, bo one są najważniejsze - dodała.  

Pani Olga znalazła schronienie w jednym z wielu udostępnionych przez bydgoszczan mieszkań. Zostanie w mieście na dłużej, bo - jak mówi - nie ma dokąd jechać. Chciałaby, żeby dzieci poszły tu do szkoły.

Pomagają wolontariuszki z Ukrainy

W Młynach Rothera pomagają wolontariusze, m.in. Lila, Ukrainka. Mieszka w Bydgoszczy od 6 lat, dobrze mówi po polsku i może pomagać w tłumaczeniach. - Znam dziewczyny ze stowarzyszenia i postanowiłam przyjść pomóc. Mogę tłumaczyć, jeśli ktoś nie zna języka. Wiadomo, że te osoby, które teraz przyjeżdżają, nie mówią w języku polskim - mówiła. - To spotkanie jest bardzo ważne, żeby jedna strona z drugą mogły się zapoznać, być może odnaleźć znajomych, by dzieci czuły się tu bezpieczniej i też znalazły sobie przyjaciół - dodała pani Lila.

Początkowo zajęcia miały być prowadzone w trzech grupach wiekowych 2-6, 7-10 i 11-13 lat, ale okazało się, że dzieci nie chcą być dzielone, ale chcą przychodzić razem. Jest też dużo młodzieży, dla której w tygodniu będą inne zajęcia. - Bardzo byśmy chciały, żeby dzieci choć na chwilę zapomniały o tym, co się dzieje w ich kraju, żeby poczuły się z nami dobrze, bezpiecznie i spokojnie. Liczymy, że zawiążą się nowe znajomości - powiedziała z nadzieją Natalia Hałas-Szcześniak.  

REKLAMA

Do Młynów Rothera można przynosić materiały plastyczne, zabawki, a także wodę, soki i przekąski dla dzieci uczestniczących w zajęciach. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory