Najpierw wyrżnęli, teraz będą musieli się tłumaczyć. W Toruniu trwa wyjaśnianie w sprawie wycinki drzew nad Wisłą

Jest postępowanie wyjaśniające w sprawie głośnej wycinki drzew na Kępie Bazarowej w Toruniu. RDOŚ sprawdzi, czy na obszarze Natura 2000 nie doszło do dewastacji cennego środowiska. Prezydent Torunia zapewnia, że w mieście też trwa wyjaśnianie sprawy.
Zobacz wideo

W ubiegłym tygodniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nakazała wstrzymanie wycinki na Kępie Bazarowej, w okolicach mostu im. Józefa Piłsudskiego. Zakres prac wykraczał bowiem poza wydane pozwolenie. Jak ustalili pracownicy RDOŚ, wycięto drzewa o znacznych rozmiarach, w tym m.in. topole, wierzby i olchy.

We wtorek rzeczniczka instytucji Anna Gondek poinformowała, że RDOŚ wszczęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Inspektorzy mają ustalić, czy firma wykonująca wycinkę drzew dokonała dewastacji środowiska naturalnego. Zweryfikowana zostanie m.in. zgodność przeprowadzonych w terenie prac z wydanych pozwoleniem, a także wpływ wycinki na występujące w tym miejscu gatunki objęte ochroną.

Miasto deklaruje współpracę z RDOŚ

Prezydent Torunia Michał Zaleski zapowiada pełną współpracę z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. - Decyzję [o wszczęciu postępowania - red.] przyjmuję jako taką, która ma do końca, dokładnie i szczegółowo, wyjaśnić stan rzeczy, który zaistniał na Kępie Bazarowej. Wszystkie niezbędne materiały i dokumenty, jakich Regionalna Dyrekcja od nas zażąda, będą dostarczone - zapewnia.

Inwestorem rozbudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego jest Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, a kwestię wycinki drzew nadzorował Wydział Środowiska i Ekologii, działający poprzez Biuro Ogrodnika Miejskiego. W ubiegłym tygodniu Michał Zaleski tłumaczył, że usunięcie drzewostanu jest niezbędne, by zakończyć remont mostu. - Jest decyzja o konieczności albo wręcz obowiązku wycięcia 1500 klonów jesionolistnych. To są chwasty, polskie prawo tak określa ten rodzaj drzew. One wyniszczają gatunki szlachetne drzew i krzewów - twierdził.

W środę kolejna kontrola 

W środę pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wspólnie z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego, przeprowadzą kolejną kontrolę na Kępie Bazarowej. - Będą ustalać, czy wykonawca remontu mostu przeprowadził wszystkie prace zgodnie z zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej, wydanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego z dnia 29 stycznia  2020 roku - informuje rzecznika RDOŚ.

Nie wiadomo, czy w spotkaniu będzie uczestniczył prezydent miasta. - Jestem bardzo zainteresowany ustaleniem, czy do takiej sytuacji doszło. Jeżeli tak, to kto do tego doprowadził bądź na to zezwolił. Trwają wyjaśnienia podległych mi służb i gdy będą zgromadzone wszystkie materiały, to zostaną przekazane do RDOŚ - zapewnia Michał Zaleski.

Kępa Bazarowa to wyspa między Wisłą i jej południową odnogą - Małą Wisłą, zlokalizowana na przeciwko średniowiecznego zespołu staromiejskiego. Las łęgowo-topolowy jest rezerwatem chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów. Według urzędników, w pobliżu mostu nie są planowane żadne inwestycje, bo jest to teren zalewowy, o charakterze przyrodniczym i z roślinnością, która powinna na nim pozostać.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny