Bydgoszcz. Szukają pracy i mieszkań dla Afgańczyków. "Spotykamy blokadę i niechęć"

Fundacja EMIC szuka pracy i dachu nad głową dla uchodźców przebywających w ośrodku dla cudzoziemców w miejscowości Grupa, koło Grudziądza. Chodzi o 80 osób, które w sierpniu polski rząd ewakuował z Afganistanu. Zadanie nie należy do łatwych. - Mimo że pośredniczymy w tych rozmowach, to spotykamy blokadę i niechęć - mówi przedstawicielka fundacji.
Zobacz wideo

W ośrodku dla cudzoziemców w Grupie (w powiecie świeckim) aktualnie mieszka 80 osób, które ponad pół roku temu przyleciały rządowymi samolotami do Polski. - Wszyscy mają status uchodźcy, są w Polsce legalnie i mogą podjąć pracę. Często są to rodziny kilkunastoosobowe, na przykład bracia ze swoimi żonami i dziećmi - informuje Katarzyna Margalska-Sędziak z toruńskiej Fundacji EMIC, zajmującej się pomocą Afgańczykom.

Jak dodaje, cudzoziemcy znajdujący się w ośrodku to osoby, które pomagały polskim żołnierzom w Afganistanie. - Ci ludzie byli szoferami, tłumaczami, lekarzami, ale piastowali także takie stanowiska jak dyrektor marketingu. Jest to zatem bardzo różnorodna grupa społeczna - nadmienia nasza rozmówczyni. 

Szukają mieszkań i pracy w Trójmieście, Bydgoszczy i Toruniu

Fundacja pilnie poszukuje domów lub mieszkań do wynajęcia dla siedmiu rodzin. Jeśli chodzi o lokalizacje - preferowane to Trójmiasto, Bydgoszcz, Toruń i okolice. Zadanie nie jest proste. Podobnie jak rozpoczęcie życia w zupełnie obcym kraju. - Ci ludzie muszą znaleźć mieszkanie i pracę, co jest często ze sobą powiązane - mówi Margalska-Sędziak. Po czym dodaje: "Napotykamy brak chęci wynajmu domu lub mieszkania osobom z Afganistanu czy w ogóle cudzoziemcom". - Mimo, że pośredniczymy w tych rozmowach, to spotykamy blokadę i niechęć. Uchodźcy nie mogą się wyprowadzić z ośrodka i przez to znaleźć pracy, więc koło się zamyka - rozkłada ręce nasza rozmówczyni.   

Afgańczycy szukają jakiejkolwiek pracy, często poniżej swoich możliwości i kwalifikacji. Chcą po prostu zacząć pracować, by móc stanąć na nogi. Fundacja prosi o kontakt wszystkich przedsiębiorców z Bydgoszczy, Torunia, Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także okolic, którzy mogliby dać im zatrudnienie.

Pomaga 113 wolontariuszy

W ramach prowadzonej od połowy października 2021 roku akcji "Gość w dom", Fundacja EMIC - wraz z gdańskim Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek - pozyskała ponad 20 ofert mieszkań w całym kraju. Pomoc zaoferowało m.in. miasto Katowice, które może udostępnić cztery lokale.

Dzięki wsparciu fundacji z ośrodka dla cudzoziemców w Grupie wyprowadziło się dotąd 21 osób, z czego prawie wszyscy dorośli podjęli pracę. W pomoc Afgańczykom zaangażowało się też 113 wolontariuszy z całego kraju, z czego połowa aktywnie szuka mieszkań i pracy. W Fundacji EMIC pracują także psycholog i prawnik.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z